Do ataku zimy, mimo że mamy dopiero wczesną jesień, doszło we wtorek w Rumunii i w stolicy Rosji. Powód? Temperatury dużo poniżej średniej zamieniają opady deszczu w opady białego puchu.

W środkoworumuńskich okręgach Covasna, Haghrita oraz Braszów przez śnieżyce we wtorek pozamykano część dróg. Poruszanie się po tych, które pozostały dostępne dla zmotoryzowanych, jest trudne – kierowcy nie zmienili jeszcze opon na zimowe. Lokalnie dochodzi do wypadków.

 

-0,5 st. C

Jak przyznają meteorolodzy, w Rumunii w ostatnich dniach było nietypowo zimno, jak na tę porę roku: w Poianie, popularnym kurorcie narciarskim w Braszowie, było -0,5 st. C. Tymczasem normalne temperatury o tej porze roku w Rumunii to 8-10 st. C.

To właśnie chłodne powietrze sprawiło, że z nieba zamiast kropel deszczu spadały płatki białego puchu. – O ile wczoraj śnieg zaskoczył nas na szczytach gór, o tyle dziś wdarł się do miasta. Na ulicach leżą 2 cm śniegu, jest dość ślisko – mówiono o warunkach panujących w Poianie.

Meteorolodzy zaznaczają, że w ciągu najbliższych dni pogoda w Rumunii się nie zmieni.

I w Moskwie pojawił się biały puch

Śnieg padał nie tylko na środkową Rumunię, lecz także na rosyjską stolicę. We wtorek rano, jak donoszą tamtejsze media, biały puch widziano m.in. przy moskiewskich stacjach metra Uniwersytet i Majakowskaja.

Część Moskwiczan cieszyła się z prawdziwie zimowych opadów. – To wspaniałe, naprawdę wspaniałe. Wszystko jest w porządku, mam dobry nastrój, dlatego też pewnie pogoda jest dla mnie dobra – mówiła jedna z kobiet na ulicach stolicy.

Pogoda jak pod koniec października

Choć wtorkowe opady śniegu nie były uciążliwe, to mieszkańcy Moskwy i tak zmagają się z nieprzyjemną pogodą, a zwłaszcza z bardzo niskimi, mieszczącymi się w przedziale 0-7 st. C, temperaturami. Są one o kilka stopni niższe niż średnio o tej porze roku.

– W tym tygodniu pogoda będzie raczej jak pod koniec października. Jesteśmy pod wpływem bardzo chłodnego powietrza, niewykluczone, że nocami będą padać rekordy – podaje Centrum Pogodowe Fobos, jedna z największych agencji meteorologicznych Rosji. Zdaniem pracujących dla Fobosa synoptyków, w czwartkową noc na moskiewskich termometrach pojawi się nawet -5 st. C.

Źródło: ENEX, ria.ru, polit.ru, Reuters TV, tm
0 0 votes
Article Rating