W okręgu Jinping w chińskiej prowincji Junnan we wtorek przeszła burza gradowa. Zdaniem lokalnych meteorologów były to największe opady gradu w okolicy od 30 lat.

– Kiedy próbowałem zamknąć okno około godziny 6.30 we wtorek, zauważyłem, że nadciągnęła burza gradowa, a kilka gradzin uderzyło mnie w rękę – powiedział jeden z mieszkańców położonego na południowym zachodzie Chin Jinping.

Rekordowe opady

Jak poinformowały lokalne władze, opady gradu spowodowały sporo utrudnień. Na ulice wyjechali pracownicy służb oczyszczania, aby usunąć lodowe kule z dróg i chodników.

– Burza gradowa była spowodowana napływem powietrza z południowego zachodu i nawiedziła Jinping między godziną 6 a 8 we wtorek. W niektórych miejscach opady były duże, wiał też silny wiatr. Stacje obserwacyjne zarejestrowały gradziny o maksymalnej szerokości trzech centymetrów, a na ulicach utworzyły się zaspy z gradu o wysokości 28 centymetrów.

To największe opady gradu od 30 lat, takie zjawiska zdarzają się rzadko – powiedziała Cheng Lin, przedstawicielka biura meteorologicznego w Jinping.


 

Źródło: ENEX, tvnmeteo

 

0 0 votes
Article Rating