Sześć osób zostało rannych w wyniku przejścia tornada w sobotnie popołudnie 28 marca przez Jonesboro w stanie Arkansas – powiedział burmistrz Harold Perrin. Kilkadziesiąt milionów Amerykanów obejmuje w ten weekend ostrzeżenie o poważnym zagrożeniu pogodowym.

Szef policji w Jonesboro, Rick Elliott, powiedział, że ekipy poszukiwawczo-ratownicze po raz trzeci i ostatni przeprowadzają poszukiwania osób potrzebujących pomocy, zanim przystąpią do usuwania zniszczeń.

Zdjęcia zamieszczane na portalach społecznościowych przedstawiają zawalone ściany centrum handlowego, spłaszczone budynki komercyjne, co najmniej jeden mocno uszkodzony dom oraz gruzy porozrzucane po parkingach.

Jedno ze zdjęć pokazuje zdewastowany pojazd na parkingu centrum handlowego. Na lokalnym lotnisku jeden samolot został przewrócony przez silny wiatr, uszkodzone zostały również hangary.
Burmistrz wprowadził od godz. 19:00 godzinę policyjną dla miasta położonego około 200 kilometrów na północny wschód od Little Rock.

Jak wynika z filmu opublikowanego przez National Weather Service w Little Rock burza przeszła przez Jonesboro około godz. 17:00 czasu lokalnego.

Szef policji wezwał mieszkańców do pozostania w domu, dopóki gruzy i inne śmieci nie zostaną usunięte z dróg oraz chodników. „Poprosiliśmy Was już o pozostanie w domu ze względu na koronawirus, ale tym bardziej apelujemy o pozostanie w domach” – zaznaczył Elliott.

Średniej siły oddziaływania magnetyczne wystąpią między 27-29 marca, już tej nocy zaczęły narastać

Gubernator stanu Arkansas Asa Hutchinson powiedział za pośrednictwem swojego oficjalnego konta na Twitterze, że „zwraca szczególną uwagę na raport o uderzeniu tornada w Jonesboro. Wiem, że doszło do szkód materialnych.” – dodał.

Tornado z Jonesboro nie było jedyne, jaki przeszło w sobotę przez obszar Środkowego-Zachodu USA. Mapa na stronie internetowej Narodowego Serwisu Pogodowego pokazała raporty o obserwacjach tornad w Arkansas i Iowa, chociaż żadne z nich nie wydawało się tak poważne jak burza w Jonesboro.

W Iowa najgroźniej było w hrabstwach: Black Hawk, Buchanan, Marshall Adams i Adair. W hrabstwie Jacksons w stanie Arkansas silny wiatr towarzyszący potężnym burzom pozrywał linie energetyczne i zerwał dachy.

Służba pogodowa wydała na noc rzadkie ostrzeżenie mówiące o„szczególnie niebezpiecznej sytuacji” dla obszarów Środkowego Zachodu. Burze mogą generować grad wielkości piłki baseballowej lub większej, a także niszczące porywy wiatry o prędkości ponad 70 km/h i tornada.

Najbardziej zagrożone stany to: Iowa, Missouri i Illinois. Synoptycy spodziewają się, że do niedzielnego poranka mogą powstawać trwał, intensywne i liczne tornada.
Ogółem 70 milionów Amerykanów stanęło w ten weekend w obliczu groźnej niesprzyjającej pogody – powiedział meteorolog CNN Derek Van Dam.

 

Źródło: CNN
0 0 votes
Article Rating