Co najmniej 180 tys. osób z północnej części stanu Kalifornia ma zostać ewakuowanych w związku z intensywnymi opadami w okolicach największej tamy w USA. Istnieje zagrożenie, że najwyższa zapora w Stanach Zjednoczonych runie.

Pomimo kontrolowanego spuszczania wody, zbudowana w latach 60. XX wieku. konstrukcja grozi zawaleniem. Poniżej znajduje się między innymi 16-tysięczne miasteczko Oroville.

Zapora ma 230 metrów wysokości i jest najwyższą w Stanach Zjednoczonych. Tama została ustanowiona na jeziorze Oroville, drugim największym sztucznym jeziorze w Kalifornii.

Władze nakazały natychmiastową ewakuację leżącego u stóp zapory miasta Oroville i kilku okolicznych miejscowości. Oceniono, że kanał spustowy zapory może runąć w każdej chwili, co doprowadzi do niekontrolowanego wycieku wody do rzeki Feather i zalania okolicznych terenów.

Powodem są trwające od wielu tygodni ulewy i opady śniegu, które pojawiły się w regionie po czterech latach suszy. W ostatnich latach przez ten teren Kalifornii przeszła potężna susza, która doprowadziła do osuszenia rzek. Teraz to się zmieniło. Poziom wody podniósł się do najwyższego od 50. lat istnienia zapory.

Oroville położone jest w hrabstwie Butte, leżącym na północy stanu Kalifornia. Mieszka tam około 16 tys. osób. Miasto leży nieco ponad 100 km od Sacramento.

Budowa tamy

 
Źródło: BBC News, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating