Po trzech latach suszy w Kalifornii zaczęło intensywnie padać. Nawałnice przetoczyły się już przez Los Angeles, gdzie pojawiły się liczne lawiny błotne. W rezultacie kilkanaście samochodów zostało uwięzionych na drodze. Meteorolodzy prognozują kolejne ulewy, a mieszkańcy szykują się na nadejście powodzi.

Kalifornia, USA - Po trzech latach suszy zaczęło mocno padać 4

Kalifornia od trzech lat zmaga się z największą suszą w historii. Latem sytuacja była na tyle dramatyczna, że władze wprowadziły restrykcje dotyczące zużycia wody. W wielu regionach obowiązywał zakaz napełniania basenów, podlewania kwiatów, czy mycia samochodów. Niektórzy obawiali się również tego, że susza spowoduje tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi.Jednak w listopadzie mieszkańcy Kalifornii poczuli ulgę – pojawiły się pierwsze nieznaczne opady deszczu. Co prawda wody spadło na tyle mało, że nie udało się nadrobić strat powstałych w ciągu trzech lat. To jednak prognozy na najbliższe dni napawają optymizmem. Synoptycy zapowiadają intensywne opady.

Kalifornia, USA - Po trzech latach suszy zaczęło mocno padać 2

Pierwsze nawałnice już nadeszły

Jak wynika z lokalnych doniesień już w niedzielę pojawiły się pierwsze nawałnice. W hrabstwie Los Angeles spadło ponad 25 mm (co odpowiada 25 l/mkw.) deszczu. Niewiele mniejszy opad odnotowano w sąsiednim hrabstwie Ventura. Spowodowało to niemały chaos na ulicach. Przedstawiciele kalifornijskiej policji informują, że na jednej z dróg lawiny błota uwięziły około 10-15 pojazdów. W efekcie niezbędne było zamknięcie kilku odcinków autostrady stanowej. Pogoda dała się we znaki w tamtejszych parkach krajobrazowych, gdzie pojawiły się obrywy skalne.

W ciągu nadchodzących godzin spodziewane są kolejne opady deszczu. Najintensywniej popada na południowym zachodzie i w rejonach położonych wzdłuż Wybrzeża. Eksperci z National Weather Service (Narodowy Serwis Meteorologiczny USA) informują, że lokalnie w rejonach nizinnych spadnie nawet 75 mm deszczu, a w górach Sierra Nevada należy spodziewać się ponad 100 mm. Mieszkańcy Los Angeles, San Diego, San Francisco, Sacramento i Fresno mogą liczyć na około 25 mm deszczu.

Kalifornia, USA - Po trzech latach suszy zaczęło mocno padać

Zrobi się niebezpiecznie

W niedzielę po południu w lokalnych stacjach telewizyjnych można było zobaczyć materiały wideo, od których w ostatnich latach zdążyli się odzwyczaić Kalifornijczycy – w Contra Costa i San Mateo rozpoczęły się przygotowania do powodzi. Mieszkańcy układali worki z piaskiem i zabezpieczali swoje domy przed nadejściem wody.

Mimo że opady deszczu są bardzo potrzebne, to eksperci studzą entuzjazm mieszkańców Kalifornii. Wraz z opadami nadejdą – prócz powodzi – kolejne niebezpieczne obrywy skalne i lawiny błota (zwłaszcza w miejscach, które wcześniej strawiły pożary). Z powodu warunków atmosferycznych może również zostać zamkniętych wiele odcinków dróg, a także mogą pojawić się problemy na lotniskach. Meteorolodzy ostrzegają również przed gęstymi mgłami, które będą bardzo uciążliwe.

 Kalifornia, USA - Po trzech latach suszy zaczęło mocno padać 3
0 0 votes
Article Rating