Dwa uskoki: Calaveras i Hayward w Kalifornii są ze sobą połączone. Naukowcy ostrzegają mieszkańców pobliskich miejscowości. Trzęsienia ziemi przybiorą na sile. W związku z tym ich skutki będą bardziej katastrofalne.

Kalifornia, USA - Połączone uskoki tektoniczne Calaveras i Hayward

Do zaskakujących wniosków doszli ostatnio sejsmolodzy z Uniwersytetu z w Berkeley w Kalifornii. Uskoki Calaveras i Hayward na południowy wschód od San Francisco w Kalifornii mają wiele ze sobą wspólnego.

Naukowcy przyjrzeli się dokładnie dwóm dekadom danych satelitarnych, które ukazują w jakim stopniu „zdeformowała się” ziemia w rejonie wybrzeża Kalifornii, czyli w jaki sposób uskoki wpływają na wygląd podłoża. Zgodnie z geologami USGS uskok Hayward jest cały czas bardzo aktywny i jego „ruch” jest widoczny z roku na rok. Zaobserwowali także, że grunt powoli, ale ze stałą prędkością, obsuwa się w przeciwnym kierunku niż linia uskoku.

 

Uskoki połączyły siły

Estelle Chaussard, naukowiec z Uniwersytetu z Berkeley, wyjaśniła, że ziemia w rejonie uskoków jest w ciągłym ruchu, ale nie wywołuje to żadnych trzęsień. Mimo to naukowcy twierdzą, że w rejonie Kalifornii trzęsienia ziemi przybiorą na sile. Okazuje się, że grunt w rejonie uskoku Hayward przemieszcza się (potocznie nazywane przez specjalistów pełzaniem) około 16 km dalej niż początkowo przypuszczali. Dzięki temu oddziaływanie tego uskoku sięga uskoku Calaveras.

Specjaliści nie dopatrzyli się tego od razu, ponieważ to przedłużone oddziaływanie jednego uskoku nie jest widoczne na powierzchni ziemi. Wszystko za sprawą roślinności, która pokrywa grunt.

 

Z 6,9 do 7,3 stopni w skali Richtera

Mieszkańcy najbliższych miasteczek mają powody do niepokoju. Dotychczas średnia siła trzęsienia ziemi sięgała 6,9 stopnia w skali Richtera. Teraz okazuje się, że może on sięgać nawet 7,3. 0,4 stopnia różnicy stanowi odpowiada 2,5 raza więcej uwolnionej energii, co przyczyni się do większych szkód na powierzchni. Chaussard dopowiada, że obecnie trwają badania nad ustaleniem dokładnej wielkości możliwych trzęsień ziemi w rejonie linii uskoków.

 

Ziemia drży coraz bardziej

O tym, że trzęsienia ziemi w Kalifornii przybierają na sile mogliśmy się przekonać w ubiegłym roku. W sierpniu 2014 roku doszło do najsilniejszego od 25 lat trzęsienia ziemi w Kalifornii, w wyniku którego ponad 100 osób zostało rannych. Zobacz archiwalne wideo, które pokazuje skalę zniszczeń, jakie przyniósł żywioł.

 

Źródło: weather.com, tvnmeteo
0 0 vote
Article Rating