To nie zdarza się zbyt często. Wstęgor królewski, który pływa na dużych głębokościach, został znaleziony na kalifornijskim wybrzeżu. Dawniej był ucieleśnieniem groźnego mitycznego potwora.

Kalifornia, USA - Wstęgor królewski wyrzucony na brzeg 3

W poniedziałek 1 czerwca pracownicy urzędu ochrony przyrody na wyspie Catalina wybrali się na spacer wzdłuż plaży. Ich głównym celem miało być przeprowadzenie badań lęgowych ptaków, jednak szybko zmienili swoje zamiary, gdy tylko na wybrzeżu dostrzegli rzadko spotykaną rybę. Biolog Tyler Dvorak i pracująca w urzędzie Amy Catalano na brzegu wyspy natrafili na martwego wstęgora królewskiego.Długość ryby wynosiła cztery metry.

Kalifornia, USA - Wstęgor królewski wyrzucony na brzeg

5,5 metrowa ryba

W rejonie wyspy Catalina rybę z tego gatunku ostatnio znaleziono w październiku 2013 roku. Wtedy okaz miał blisko 5,5 m.

Maksymalna potwierdzona długość wstęgora królewskiego na świecie wynosi 11 metrów. Istnieją jednak doniesienia, że znaleziono także osobnika, który mierzył 17 metrów.

Kalifornia, USA - Wstęgor królewski wyrzucony na brzeg 2

Głębinowa ryba

Wstęgor królewski, nazywany także królem śledziowym, jest gatunkiem ryby głębionej i jest jedną z najdłuższych ryb świata. Występuje w wielu rejonach – zasiedla wody Oceanu Indyjskiego, Atlantyku, Pacyfiku, Morza Północnego oraz Śródziemnego. Pływa głównie na głębokości od 20 do 200 metrów, a przy powierzchni pojawia się stosunkowo rzadko. Porusza się falistymi ruchami, a przez całą długość jego ciała przebiega płetwa grzbietowa.

Wikingowie mylili wstęgora królewskiego z mitycznym wężem morskim.

 Kalifornia, USA - Wstęgor królewski wyrzucony na brzeg 4