Północna Kalifornia przygotowuje się na potężne burze. Do wybrzeża zbliża się front atmosferyczny niosący ze sobą ulewne deszcze i huraganowe wiatry.  W rejonie San Francisco ma spaść w ciągu najbliższych 24 godzin od 200 do 250 milimetrów deszczu. Synoptycy przewidują także wichury. Wiatr ma wiać z prędkością do 100 km na godzinę. Niewykluczone są powodzie i lokalne podtopienia. W górach Sierra Nevada spaść mogą nawet dwie stopy śniegu.

Kalifornia, USA - Zbliżają się ulewne deszcze i huraganowe wiatry 1

Burza jest wynikiem tak zwanej rzeki atmosferycznej, zwanej Ekspresem Ananasowym (Pinapple Express). Jest to prąd powietrza, który może przenieść nad ziemią ogromną ilość wilgoci. Dla zobrazowania: jeden taki strumień może nieść w sobie tyle wody, ile kilka rzek rozmiarów Missisipi. Kiedy ta woda dotrze do lądu, gwałtownie spada na ziemię. Skutkiem tego są ulewy, ogromne burze, a zimą gigantyczne opady śniegu.

Meteorolodzy oceniają, że nadchodzące burze będą najsilniejsze od dwunastu lat. Ostrzeżenie przed powodziami obowiązuje także w wielu rejonach stanu Waszyngton. Według przewidywań synoptyków front burzowy przesunie się następnie nad południowa część Kalifornii, a potem, po osłabnięciu przyniesie deszcze w Nevadzie, Idaho, Arizonie i Nowym Meksyku.

Kalifornia, USA - Zbliżają się ulewne deszcze i huraganowe wiatry 5 Kalifornia, USA - Zbliżają się ulewne deszcze i huraganowe wiatry 4 flood waters overtake a town in Indiana Kalifornia, USA - Zbliżają się ulewne deszcze i huraganowe wiatry 2

Źródło: polskieradio.com
USA, Kalifornia, powódź, ulewny deszcz, California, flooding, heavy rain.
0 0 votes
Article Rating