Astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przy sprzyjających warunkach pogodowych widzą Ziemię z niezwykłej perspektywy, co potwierdzają zdjęciami. Tym razem chmury odsłoniły aktywne wulkany na Kamczatce. Zdjęcie przedstawia wysoki na blisko 5 tysięcy metrów szczyt Kluczewska Sopka i smugę wydobywającego się wulkanicznego pyłu.

Dymiąca Kluczewska Sopka na Kamczatce

Dzięki sprzyjającym warunkom astronauci przebywający na ISS (International Space Station – red.) są w stanie zrobić zdjęcia z perspektywy niemożliwej do osiągnięcia na Ziemi.

Stacja kosmiczna w chwili wykonania zdjęcia znajdowała się 1500 kilometrów na północny zachód od dymiącego szczytu. Fotografia została zrobiona aparatem cyfrowym Nikon D3X wyposażonym w 1200-milimetrowy obiektyw.

Dymiący olbrzym

Kluczewska Sopka to największy aktywny wulkan Eurazji. Jego szczyt wznosi się na 4750 m n.p.m.  i jest najwyższym wzniesieniem na Kamczatce. Smuga wydobywająca się z jego szczytu to pył wulkaniczny i mieszanka gazów.

Wulkan należy do tzw. Kluczewskiej grupy wulkanów. Łącznie zajmują powierzchnię około 6 tysięcy kilometrów kwadratowych w środkowej części półwyspu Kamczatka na Dalekim Wschodzie.

W skład grupy wchodzi 14 wulkanów. Trzy główne to Biezimiennyj, Kluczewska Sopka i Tołbaczik. Pozostałe – Kamień, Uszkowskij, Kriestowskij, Sriedniaja Sopka, Bolszoj Zimnoj, Małoj Zimnoj, Bolszaja Udina i Małaja Udina – są zdecydowanie mniejsze.

 

Źródło: NASA, tm
0 0 votes
Article Rating