Kombinacja 30 witamin i minerałów opracowana przez kanadyjskich naukowców może okazać się panaceum na najgorsze choroby neurologiczne. Po prawie dwóch dekadach badań dowiedziono, że stosowanie tej kombinacji nie tylko cofa zmiany neurodegeneracyjne charakteryzujące np. Alzheimera, ale i naprawia, regenerując uszkodzoną strukturę mózgu.

Spoon full of colorful pills against the background of fresh fruits

Suplement diety ma potencjał „radykalnego spowolnienia postępu chorób neurologicznych takich jak Alzheimer czy Parkinson”, oświadczyli kanadyjscy badacze. W skład obiecującego środka wchodzą jedynie naturalne składniki, powszechnie dostępne np. w sklepach ze zdrową żywnością.

Formuła, która zawiera m.in. B, C i D, kwas foliowy, ekstrakt zielonej herbaty, olej z wątroby dorsza i inne tego typu substancje odżywcze, została opracowana przez naukowców z uniwersytetu McMaster już w 2000 roku.

 

Zapobiega starzeniu i zniszczeniu

Przez 15 lat kompozycja była testowana na myszach laboratoryjnych podzielonych na dwie grupy. Jedna z nich składała się z osobników zdrowych i nieobciążonych genem ryzyka, podczas gdy drugą tworzyły osobniki hodowane tak, aby tę „cechę” zintensyfikować.

Lata badań dowiodły, że formuła wykazuje niezwykle silne działanie zapobiegające starzeniu się na poziomie mózgu. Naukowcy wskazują, że za pomocą suplementacji możliwe byłoby nie tylko zapobieganie, ale i cofanie szkód powodowanych przez postępująca chorobę stymulując proces odnowy utraconej czy też uszkodzonej tkanki.

– Wyniki są uderzająco wyraźne – podkreśliła Jennifer Lemon z kanadyjskiego uniwersytetu McMaster, która była zaangażowana w badania.

 

Znakomity wpływ

Seria publikacji na łamach magazynu „Environmental and Molecular Mutagenesis” opisywała korzystny wpływ na osobniki pochodzące z obu grup. Szczególnie dobrze wpływało to na zwierzęta obciążone chorobą, które doświadczały spadku funkcji poznawczych i komunikacyjnych na przestrzeni kilku miesięcy.

Zwierzętom użytym w badaniu podawano suplementy w momencie, gdy uszkodzeniu uległa już ponad połowa tworzących mózg komórek. Osobnikom będącym w stanie analogicznym do człowieka z bardzo zaawansowaną chorobą Alzheimera podawano porcję raz dziennie przez kilka miesięcy.

 

Zatrzymuje i odbudowuje

Po kilkumiesięcznej suplementacji badacze odkryli, że zniszczenia w mózgach gryzoni zostały w imponującym stopniu wyeliminowane, a struktura organu odbudowana. Na podstawie obserwacji czynionych u kolejnych grup badacze uznali, że ich mieszanka ma potencjał spowalniający rozwój takich  chorób neurologicznych, jak choroba Parkinsona, Alzheimera czy stwardnienie zanikowe boczne (łac. sclerosis lateralis amyotrophica, SLA; ang. amyotrophic lateral sclerosis, ALS.

 

Ogromny potencjał i korzyści

– Wyniki sugerują i wskazują, że środek ma ogromny potencjał, a korzyści wynikające z jego stosowania są niecenione – podkreśliła Lemon. – Wiemy, że jego wpływ na ludzki organizm byłby analogiczny ponieważ warunkuje proces identyczny i oparty na tych samych, wspólnych dla wszystkich żywych organizmów, mechanizmach komórkowych – dodała badaczka.

Stosowanie substancji ponadto poprawiło węch i wzrok chorych zwierząt, czyniąc je bardziej aktywnymi fizycznie poprzez wpływ na równowagę i motorykę osobników.

 

Źródło: Financial Express, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating