W Kanadzie padł zimowy rekord. Jeszcze nigdy w okolicach miasta Kitimat w ciągu 24 godzin nie spadło za jednym razem 1,2 metra śniegu. Na ulicach utworzyły się prawie dwumetrowe zaspy. – Życie może powrócić do normy dopiero za kilka dni – informował burmistrz miasta. Synoptycy za taką pogodę winią tzw. Ananasowy Ekspres.

Kanada - Śnieg po dachy domów 1

W Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie 5 lutego spadła rekordowa ilość białego puchu. Krajobraz miasta Kitimat zmienił się nie do poznania.

Władze północnej części stanu, a przede wszystkim miasta Kitimat oraz Terrace, apelowały do mieszkańców o pozostanie w domach, bo śniegu cały czas przybywało.

Pobity rekord

Tak obfitych opadów białego puchu w tym rejonie nie odnotowano od 1961 roku. Wtedy śnieg spadł na wysokość około metra.

We wtorek 5 lutego pobito rekord w wielkości opadu w ciągu 24 godzin. W Kitimat przez ten czas spadło 1,2 metra śniegu, co w sumie z zalegającą wcześniej warstwą, utworzyło prawie dwumetrowe zaspy. Opady dały się także we znaki w późniejszych dniach.

Kanada - Śnieg po dachy domów 7

Odwołane loty, zasypane drogi

Śnieżyca spowodowała wiele utrudnień. W piątek odwołano wszystkie loty na Kitimat-Terrace. Obfite opady śniegu wywołały przerwy w dostawie prądu. Pracownicy lotniska próbowali jak najszybciej usunąć awarię i przywrócić port lotniczy do normalnego funkcjonowania.

Samochody dosłownie zginęły pod grubą warstwą świeżego śniegu. Mieszkańcy z trudem odkopywali ze śniegu swoje auta i chodniki.

– Życie może powrócić do normy dopiero za kilka dni powiedział burmistrz Kitimat Phil Germuth.

Zwrócił się również do ludzi z prośbą o oszczędzanie wodyz powodu awarii zasilania, które mają znaczący wpływ naukład pompowy miasta.

– Śnieg już prawie osiągnął dachy domów – powiedziałRobin Rowland, mieszkaniec Kitimat.

Kanada - Śnieg po dachy domów 6

Ananasowy Ekspres

Według synoptyków śnieżyce były przyczyną tak zwanego Ananasowego Ekspresu. Jest to prąd powietrza (tzw. rzeka atmosferyczna), który może przenosić nad ziemią ogromną ilość wilgoci. Jeden taki strumień nieść w sobie czasami tyle wody, ile kilka rzek rozmiarów Missisipi. Skutkiem tego są ulewy, ogromne burze, a zimą gigantyczne opady śniegu. A skąd wywodzi się nazwa Ekspres Ananasowy? Ta rzeka atmosferyczna transportuje bowiem wilgoć z Hawajów, gdzie jednym z głównych produktów eksportowych są właśnie ananasy.

Kanada - Śnieg po dachy domów 5 Kanada - Śnieg po dachy domów 4 Kitimat weather Kanada - Śnieg po dachy domów 2

Źródło: tvnmeteoENEX, x-news, cbc.ca
Kitimat, Kanada, burza śnieżna, dużo śniegu, Canada, snowstorm, a lot of snow.
0 0 votes
Article Rating