M. C. Schidlowsky , strażak z kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska, opublikowała na Instagramie nagranie, na którym widać niesamowite zjawisko. Wideo przedstawia walkę strażaków z „ognistym tornado”.

Żywioł poderwał na znaczną wysokość wąż strażacki. „Ogniste tornado rzucało w nas płonącymi konarami przed 45 minut i wyrzuciło nasz wąż strażacki w powietrze na wysokość ponad 30 metrów, po czym go stopiło” – opisała autorka nagrania.

W kolejnych sekundach filmu można zaobserwować, jak dwaj strażacy walczą z wirem, próbując odzyskać wąż. Jeden z nich z rozpaczy rzucił w wie kamieniem. Schidlowsky twierdzi, że żywioł miał wysokość około 60 metrów.

Schidlowsky udostępniła nagranie w sobotę w Vanderhoof, około 100 kilometrów od miasta Prince George.

Widziało je niewielu

„Ogniste tornado” to nader rzadkie zjawisko towarzyszące pożarom. Polega na unoszeniu przez silne prądy powietrzne słupa dymu i ognia. Powstaje, gdy różnica temperatury nagrzanej przez pożar powierzchni i temperatura powietrza znacznie się od siebie różnią.

Kolumbia Brytyjska doświadcza najtrudniejszego sezonu pożarowego w historii. Od kwietnia spłonęło co najmniej 13,3 tysięcy kilometrów kwadratowych ziemi w ponad 2 tysiącach pożarów.

Źródło: ctvnews.ca, tvnmeteo

 

0 0 votes
Article Rating