Od kilku dni w Kanadzie szaleje potężny pożar. W jego wyniku zarządzono największą ewakuację w historii stanu Alberta. Żywioł pochłonął 80 procent domów w miejscowości Fort McMurray. W gaszeniu ognia uczestniczy ponad tysiąc strażaków.

Kanada - Z powodu potężnego pożaru zarządzono największą ewakuację w historii stanu Alberta -8

Władze kanadyjskiej prowincji Alberta ogłosiły w środę stan wyjątkowy w związku z olbrzymim, niekontrolowanym pożarem lasów, który zmusił do ewakuacji ponad 88 tys. mieszkańców miasta Fort McMurray. Zdaniem przedstawiciela Agencji Zarządzania Kryzysowego Scotta Longa, istnieje prawdopodobieństwo, że pożar pochłonie znaczną część miasta. Jak podkreślił, ogień nie dotarł jeszcze do centrum dzięki „herkulesowym wysiłkom” strażaków. Nie odnotowano żadnych ofiar śmiertelnych ani poszkodowanych.

Ponad 80 proc. domów w mieście zostało zniszczonych lub uszkodzonych. Według informacji przekazanych w środę wieczorem przez służby ratunkowe w centrum Fort McMurray spłonęła nowa szkoła, kilkadziesiąt budynków zajęło się ogniem, a ponad tysiąc obiektów całkowicie spłonęło.

Hektary w ogniu

Pożar, który wykryto 1 maja na południowy zachód od Fort McMurray, opanował już obszar 8500 hektarów. Jak informują władze, ogień nie zbliżył się do rejonów, gdzie wydobywana jest ropa naftowa. Alberta jest głównym kanadyjskim producentem ropy pozyskiwanej z roponośnych iłów.

Z żywiołem w sumie walczy ponad 1110 strażaków, w użyciu jest 145 helikopterów. Ogień przesuwa się dalej na południe stanu.

– To największa ewakuacja w historii tej prowincji – powiedziała na konferencji prasowej premier Alberty Rachel Notley, dodając, że przyczyny pożaru nie są znane.

Kanada - Z powodu potężnego pożaru zarządzono największą ewakuację w historii stanu Alberta -6

Drugi pożar

Jest to już drugi pożar w tym rejonie w ciągu niespełna roku. W maju 2015 roku żywioł zmusił do ewakuacji kilkuset pracowników przemysłu naftowego, co spowodowało krajowy spadek wydobycia tego surowca o 9 proc.

 Kanada - Z powodu potężnego pożaru zarządzono największą ewakuację w historii stanu Alberta -1 Kanada - Z powodu potężnego pożaru zarządzono największą ewakuację w historii stanu Alberta -9 Kanada - Z powodu potężnego pożaru zarządzono największą ewakuację w historii stanu Alberta -7 Kanada - Z powodu potężnego pożaru zarządzono największą ewakuację w historii stanu Alberta -5 Kanada - Z powodu potężnego pożaru zarządzono największą ewakuację w historii stanu Alberta -4 Kanada - Z powodu potężnego pożaru zarządzono największą ewakuację w historii stanu Alberta -3 Kanada - Z powodu potężnego pożaru zarządzono największą ewakuację w historii stanu Alberta -2
0 0 votes
Article Rating