Na początku lat 60. zeszłego wieku archeolodzy natrafili w L’Anse aux Meadows w Nowej Fundlandii w Kanadzie na pozostałości nordyckich domostw z czasów wikingów. Teraz dokonano kolejnego odkrycia. Naukowcy mówią o nim, że jest „obiecujące”.

viking-Canada.jpg

Grupa archeologów za pomocą zdjęć satelitarnych znalazła miejsce, które wiążą z wyprawami Wikingów do Ameryki Północnej. Miejsce to jest oddalone o 50 mil od L’Anse aux Meadows – pisze „The Washington Post”.

Albo jest to nowa kultura, identyczna do tej nordyckiej, o której do tej pory nic nie wiedzieliśmy, albo jest to kolejne, najbardziej na zachód wysunięte odkrycie archeologiczne powiązane z Wikingami– mówi gazecie prowadząca badania Sarah Parcak.

Wykopaliska, które do tej pory przeprowadzono, wstępnie potwierdzają teorię. Pozostałości należą do innej kultury, niż ta rdzennych Amerykanów, i wszystko wskazuje na jej nordyckie pochodzenie.

Strong angry Viking on his ship

Strong angry Viking on his ship

Naukowcy zapowiadają kolejne badania

Jeśli chodzi o pobyt Wikingów w Ameryce Północnej, to przez ostatnie lata mieliśmy wiele fałszywych zgłoszeń. To wygląda jednak obiecująco– powiedział Neil Price, profesor archeologii na uniwersytecie w szwedzkiej Uppsali w rozmowie ze Szwedzkim Radiem.

O pozostałościach po Wikingach świadczy między innymi znaleziony fragment narzędzia, wykonanego z żelaza poddanego specyficznej dla nich obróbce oraz pozostałości po torfowych wałach – technice typowej dla Wikingów, a jak podkreślają naukowcy, nieznanej lokalnej ludności tamtych czasów.

Odkrycie prof. Price określa jako „obiecujące”. Podkreśla jednak, że brakuje jeszcze znalezienia przedmiotów z typowymi dla Skandynawów detalami, jak ozdobne szpilki, czy broszki.

Coś, co można identyfikować ze Skandynawami– mówi Price i równocześnie wyjaśnia, że nie ma w tym nic dziwnego, że takich przedmiotów do tej pory nie znaleziono.

Ludzie bardzo daleko od swoich domów, niewiele przedmiotów ze sobą przywieźli, a te, które mieli, strzegli jak oka w głowie– dodaje.

Do tej pory na terenie Ameryki Północnej potwierdzono ze 100-procentową pewnością jedno miejsce, świadczące o bytności Wikingów na tych terenach ponad 1000 lat temu. To wspomniane już wyżej L’Anse aux Meadows w Nowej Fundlandii.

Jest świadectwem tego, że pierwsi Europejczycy postawili stopę na amerykańskim kontynencie 500 lat przed Krzysztofem Kolumbem.

 

Źródło: rmf24
0 0 vote
Article Rating