Huragan Irma, który wczoraj przeszedł nad Karaibami osiągając maksimum w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona, dotarł wieczorem na terytorium Portoryko i Dominikany. Zginęło kilkanaście osób. W oczekiwaniu na huragan Kuba ogłosiła stan pogotowia alarmowego.

W Portoryko z powodu zerwania linii wysokiego napięcia niemal połowa mieszkańców 3,4-milionowej wyspy jest pozbawiona prądu. Doszło do powodzi i lokalnych podtopień. Ludzie starają się nie opuszczać domów i schronów.

Gubernator Portoryko polecił wcześniej policji i Gwardii Narodowej rozpoczęcie ewakuacji zagrożonych powodziami obszarów na północy i na wschodzie wyspy.

Huragan Irma zbliżający się do Portoryko /NOAA HANDOUT /PAP/EPA

Huragan Irma w porównaniu wielkościowym do Polski

Według szacunków amerykańskiego Krajowego Centrum ds. Huraganów (NHC) Irma dotrze nad Florydę najpóźniej w sobotę w nocy lub w niedzielę rano. Zdaniem meteorologów huragan ten utrzyma wysoką czwartą lub nawet piątą kategorię w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona. Huraganowi towarzyszy wiejący z prędkością 300 km/h wiatr i ulewne deszcze.

 

Wyspa Saint-Martin zniszczona niemal w całości

Położona na północy francuska część wyspy Saint-Martin została zniszczona w 95 proc. po przejściu w środę huraganu Irma – poinformował przewodniczący Rady Regionu Daniel Gibbs. Według wstępnych szacunków Rady zginęło osiem osób.

Ciała ośmiu osób znaleziono koło gmachu żandarmerii na Saint-Martin – przez żandarmów, którzy się tam w czasie huraganu ukryli. Nie wiadomo jeszcze, ile osób zginęło na całej wyspie. Saint-Martin jest częściowo odcięta od reszty świata. Zniszczone zostały również: port i lotnisko – w tym wieża kontroli lotów.

Francuski rząd zamierza jak najszybciej wysłać helikopterami ratowników, wodę pitną i sprzęt. Poleci też samolot wojskowy, bo ocalał jeden pas na lotnisku. Według wstępnych informacji zniszczona została również sąsiednia francuska wyspa Saint-Barthelemy – zwana „wyspą milionerów”, bo wakacje spędzają tam regularnie gwiazdy światowego show-biznesu, m.in. Tom Hanks, Harrison Ford, Bono czy Steven Spielberg.

Skala zniszczeń w ulokowanym na południu terytorium autonomicznym Holandii Sint Maarten nie jest jeszcze znana. Łącznie na wyspie o powierzchni 87,2 km kwadratowe zamieszkuje ok. 77 tys. ludzi, obywateli obu wspólnot – holenderskiej i francuskiej.

 

Na wyspie Barbuda co piąty budynek zmieciony z powierzchni ziemi

Ogromne zniszczenia zostały też odnotowane na położonej na Morzu Karaibskim wyspie Barbuda, która wchodzi w skład Wysp Podwietrznych. Po przejściu huraganu Irma przez tę wyspę, na 161 km kwadratowych „20 proc. budynków zostało zmiecionych z powierzchni ziemi” – powiedział w swym wystąpieniu telewizyjnym premier rządu państwa Antigua i Barbuda, Gaston Browne.

Jak ocenił, ucierpiało 95 proc. gospodarstw wiejskich i domów. Zniszczone zostały też budynki użyteczności publicznej: szpital i szkoły. Według wstępnych ocen zginęła jedna osoba. Zdaniem premiera ofiar wśród liczącej 1800 osób społeczności Barbudy może być jednak znacznie więcej.

 

Irma nadciąga nad Kubę i Wyspy Dziewicze

W środę wieczorem czasu lokalnego (dziś nad ranem w Polsce) spodziewane jest nadciągnięcie Irmy nad brytyjskie Wyspy Dziewicze położone w północnej części Morza Karaibskiego, w archipelagu Małych Antyli. Na nadejście Irmy przygotowuje się Kuba.

W środę sztab główny kubańskiej obrony cywilnej ogłosił stan pogotowia alarmowego dla wschodnich prowincji: Guantanamo, Santiago de Cuba, Granma, Holguin, Las Tunas oraz dla regionu centralnego z prowincjami Camaguey, Ciego de Avila i Villa Clara.

Pogotowie alarmowe na Kubie nie obejmuje na razie ani 2-milionowej regionu stołecznego Hawany, ani prowincji Sancti Spiritus, Cienfuegos czy Matanzas – zaznacza AFP.

Wcześniej w ciągu dnia ostrzeżenie przed huraganem Irma wydano dla kilku Wysp Podwietrznych (Leeward Islands), m.in. dla Anguilli, Montserratu, Saint Kitts and Nevis, a także dla amerykańskich i brytyjskich Wysp Dziewiczych, Portoryko i Dominikany.

Amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC) podkreśla, że w rejonach, do których zbliża się Irma należy jak najszybciej poczynić przygotowania, by chronić ludzkie życie i zminimalizować zniszczenia.

 

Po Irmie – Katia i Jose

W pobliżu Karaibów, na otwartym Atlantyku, powstał front burzowy Jose /NASA / LANCE Rapid Response /PAP/EPA

 

Huragan Irma uważany jest za jeden z pięciu najpotężniejszych atlantyckich huraganów w ostatnich 80 latach. Niestety, nie jest on jedynym zagrożeniem dla ludności państw położonych w tej części świata.

Jak podaje NHC na Zatoką Meksykańską właśnie ukształtował się front burzowy Katia, który już wczoraj został zakwalifikowany jako huragan. Porywy wiatru osiągają tam już prędkość 120 km/h. W ocenie Centrum ds. Huraganów, Katia będzie przez kilka dni pozostawać nad Zatoką Meksykańską.

Z kolei w pobliżu Karaibów, na otwartym Atlantyku, powstał front burzowy Jose, któremu NHC przyznało w wczoraj 3. kategorię w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona.

Źródło: rmf24, PAP
0 0 votes
Article Rating