Naukowcy z Indii znaleźli nowy gatunek pająka. Ze względu na jego niezwykły wygląd nadali mu imię po jednym z fikcyjnych charakterów z serii powieści o Harrym Potterze. Zwierzę przypomina czarodziejski kapelusz – tiarę przydziału.

Pająk ma zaledwie 7 mm, jednak kształt jego ciała jest tak łudząco podobny do tiary, że badacze postanowili zawrzeć to w nazwie nowo odkrytego gatunku. Pajęczak został nazwany Eriovixia Gryffindori, po osobie, do której należało nakrycie głowy – Godryku Gryffindorze, jednym z czterech założycieli Hogwartu. W powieściach tiara przydziału przydzielała młodych czarodziejów do poszczególnych domów w słynnej szkole magii.

 

Zwierzę nie z tego świata

– Jesteśmy bardzo podekscytowani, że znaleźliśmy tego nowego pająka, którego kształt jest bardzo podobny do magicznej tiary przydziału noszonej przez czarodzieja z Gryffindoru w Harrym Potterze – mówi główny autor badań Javed Ahmed. – W młodości bardzo lubiłem czytać książki o Harrym Potterze, więc gdy natknąłem się na tego małego pająka, pomyślałem o magicznym kapeluszu – dodaje.

Niezwykły „magiczny” pająk został odkryty w lasach pasma górskiego Ghaty Zachodnie, w stanie Karnataka na południu Indii. Znalazł go zespół naukowców, który w ciągu ostatnich dwóch lat odkrył już pięć nowych gatunków pająków. Badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Indian Journal of Arachnology”.

 

Magiczne zdolności

Zwierzę, choć jest bardzo małe, ma pewne niezwykłe zdolności. Potrafi doskonale się ukryć. Niecodzienny kształt ciała pająka sprawia, że wygląda jak zasuszony liść i świetnie się kamufluje. To bardzo ważna umiejętność, która chroni go przed drapieżnikami, szczególnie w dzień, kiedy śpi, ponieważ jest to gatunek aktywny w nocy.

 

Źródło: IFL Science, The Times Of India, tvnmeteo

 

0 0 votes
Article Rating