W ostatnich dniach na plaży w Karolinie Północnej znaleziono zęby ryby, która wymarła miliony lat temu. Był nią megalodon. Wszystkie namierzono w rejonie miasta North Topsail Beach, położonego na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego.

Megalodona_zab

Ząb megalodona w porównaniu z zębem rekina Foto: Laura McLennan

Posiadaczami takiej bezcennej pamiątki są m.in. Kyle Swanson, Steve McMahel i CarolAnn Pegram. Natknęli się na dziwne skamieniałości na plaży. Rekordzistką jest Sally Nimick, która na początku października w okolicy North Topsail Beach znalazła mnóstwo takich zębów. Wszystkie zebrała w jedno miejsce i zrobiła im wspólne zdjęcie (poniżej), które robi wrażenie.

Megalodona_zeby

Foto: Sally Nimick

Megalodon, zwany prehistorycznym rekinem, to wymarły gatunek ryby chrzęstnoszkieletowej. Był największą ze znanych drapieżnych ryb. Żył 15,9-2,6 mln lat temu w morzach miocenu i pliocenu. Z powodu chrzęstnej budowy szkieletu zachowało się niewiele skamieniałości tego gatunku. W obecnych czasach jest on znany głownie ze skamieniałości w postaci olbrzymich trójkątnych zębów. W 1996 roku znaleziono ząb megalodona o długości 16,8 cm. Dzięki tym częściom ciała naukowcy szacują, że całe stworzenie mierzyło ponad 18 metrów.

Megalodon_porownanie

Grafika: wiki

 

Megalodony oficjalnie uważa się za gatunek wymarły, jednak przetrwanie do dzisiejszych czasów pojedynczych gigantycznych rekinów tłumaczyłoby zdjęcia i filmy dokumentujące spotkania z olbrzymimi morskimi potworami:

Źródło: tvn24.pl

Tagi: rekin olbrzymi, megalodon, znalezisko archeologiczne, zęby

0 0 votes
Article Rating