Samolot linii US-Bangla z 67 pasażerami i czterema członkami załogi rozbił się obok pasa startowego międzynarodowego lotniska w Katmandu – informują w poniedziałek nepalskie media powołujące się na władze portu. Trwa akcja ratownicza. Zginęło o najmniej 49 osób, 22 osoby ranne.

Do katastrofy doszło w poniedziałek wczesnym popołudniem na międzynarodowym lotnisku Tribhuvan w stolicy Nepalu, Katmandu.

Kłęby dymu nad lotniskiem

Według „Kathmandu Post”, maszyna bangladeskich linii US-Bangla rozbiła się po wschodniej stronie pasa startowego. Na pierwszych zdjęciach zrobionych z terenu lotniska, publikowanych w mediach społecznościowych, widać w oddali kłęby ciemnego dymu wznoszące się nad portem.

Cytowany w lokalnych mediach rzecznik lotniska Prem Nath Thakur poinformował, że mogący przewozić 78 pasażerów Bombardier Dash 8 Q400 wypadł z pasa podczas lądowania i rozbił się na znajdującym obok boisku piłkarskim. Następnie maszyna stanęła w płomieniach.

Dwadzieścia pięć osób zostało uratowanych i przewiezionych do szpitali – podał przedstawiciel nepalskiego ministerstwa turystyki. Pierwsze informacje mówiły o 17 ocalałych.

Przedstawiciele lotniska cytowani przez „Kathmandu Post” twierdzą, że na pokładzie maszyny było 71 osób – 67 pasażerów i czterech członków załogi.

Na miejscu trwa akcja ratownicza.

Bombardier Dash 8 – wikipedia

Samolot „poza kontrolą”?

Dyrektor generalny Nepalskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego Sanjiv Gautam stwierdził, że samolot znajdował się „poza kontrolą” w chwili, gdy podchodził do lądowania.

– Samolot uzyskał pozwolenie na lądowanie z południowego krańca pasa lecąc znad Koteshwor, ale wylądował z północnej strony – powiedział. Jak podejrzewa, może to oznaczać, że maszyna miała problemy techniczne, jednak jest zbyt wcześnie, by móc to potwierdzić.

Do wypadku doszło na lotnisku międzynarodowym w stolicy Nepalu

 

 

 

Źródło: BBC, Kathmandu Post, e-kantipur, tvn24, https://www.cbsnews.com/news/nepal-plane-crash-bangla-us-airlines-kathmandu-tribhuvan-international-airport/
0 0 vote
Article Rating