Liczba ofiar w eksplozji w składzie broni w południowym Kazachstanie wzrosła do dziewięciu – poinformowały w piątek 27 sierpnia władze tego kraju. Rannych zostało aż 80 osób. Wśród poszkodowanych są żołnierze i ratownicy. Lokalne władze ewakuowały okoliczne miejscowości.

Wybuch nastąpił w czwartek 26 sierpnia około 19-tej czasu lokalnego w składzie amunicji w obwodzie żambylskim na południu Kazachstanu. Minister obrony Nurłan Ermekbajew poinformował, że zginęło czterech żołnierzy. Później przekazano, że liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do dziewięciu.

W mediach społecznościowych i na platformie Telegram udostępniano nagranie, na którym widać potężną eksplozję, a potem kolumnę gęstego, czarnego dymu unoszącego się w powietrze.

Kazachstan. Potężna eksplozja w składzie amunicji

Bilans ofiar może się powiększyć, ponieważ w wyniku eksplozji wiele osób zostało rannych. Łącznie pomocy medycznej potrzebowało 80 osób, z czego 28 trafiło do szpitala, a sześć jest w ciężkim stanie. Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew napisał w czwartek na Twitterze, że w wybuchu ucierpieli żołnierze i pracownicy służb ratunkowych.

Resort obrony Kazachstanu poinformował, że eksplozji było kilka. „Z czasem wybuchy ustały, ale nadal trwa pożar” – podano w oświadczeniu. Lokalne władze zarządziły ewakuację okolicznych miejscowości.

Ministerstwo obrony podkreśliło, że część amunicji przechowywanej w składzie w obwodzie żambylskim została przeniesiona ze składu w sąsiednim regionie – Turkiestanie. W ostatniej dekadzie doszło tam do trzech eksplozji, w których ginęli ludzie.

 

 

Źródło: AFP, https://bnonews.com/index.php/2021/08/large-explosion-hits-military-warehouse-in-kazakhstan/
0 0 votes
Article Rating