W niedzielę w centrum handlowo-rozrywkowym w Kemerowie na Syberii Zachodniej w Rosji wybuchł pożar. Według najnowszych informacji podawanych przez Reutersa zginęły co najmniej 64 osoby, w tym 41 dzieci. Służby wciąż poszukują 38 osób. Jak podaje TASS, wśród zaginionych są dzieci.

Na terytorium obwodu kemerowskiego wprowadzono stan wyjątkowy. Istnieje ryzyko wybuchu.

Możliwe podpalenie

Według obwodowych władz przyczyną pożaru mogło być podpalenie w sali zabaw, gdzie zlokalizowano ognisko pożaru. Ich zdaniem jedno z dzieci mogło za pomocą zapalniczki podpalić piankę w suchym basenie.

Pożar, który objął łącznie 1600 metrów kwadratowych budynku, wybuchł na ostatnim, trzecim piętrze około godziny 16 czasu lokalnego (godzina 11 w Polsce). Z płonącego budynku uratowano 20 osób, 100 ewakuowano.

Kemerowo, Federacja Rosyjska

Cały czas trwa akcja gaśnicza. Strażnicy nie mogą dostać się na ostatnie piętro do ogniska pożaru.

Trwa dochodzenie

W sprawie wszczęto dochodzenie. Do tej pory przesłuchano 25 świadków i właściciela obiektu. Świadkowie twierdzą, że w budynku nie zadziałał alarm przeciwpożarowy. Niektórzy klienci zostali odcięci od wyjść ewakuacyjnych i musieli wyskakiwać przez okna albo uciekać na dach, skąd ratowali ich strażacy.

Portal Meduza.io zaznacza, że ostatnie ćwiczenia przeciwpożarowe w centrum handlowym Zimowa Wiśnia przeprowadzano tydzień temu.

Niektóre źródła twierdzą, że istnieje ryzyko zawalenia się konstrukcji centrum, dlatego ewakuowano pobliskie budynki.

Mini zoo w ogniu

W pożarze zginęło 200 zwierząt 25 gatunków, które znajdowały się w mini zoo. – Nie było możliwości, żeby wydostać zwierzęta. Jako weterynarz podejrzewam, że zwierzęta udusiły się dymem – powiedział dyrektor mini zoo Jewgienij Widieman. W mini zoo mieszkały m.in. króliki, świnki morskie, kozy pigmejskie, perliczki, jeże, żółwie lądowe, chomiki, papużki faliste, szynszyle.

Centrum handlowo-rozrywkowe, otwarte w 2013 roku, mieści się na głównej ulicy miasta. Na terenie obiektu o powierzchni 23 tys. metrów kwadratowych znajduje się parking na 250 samochodów, sklepy, kręgielnia, centrum zabaw dla dzieci i kino.

 

 

 

 

 

Źródło: PAP, Dozd, tvn24
0 0 votes
Article Rating