Na terenie Kenii odkryto nowe pokłady wody. Jest jej tak dużo, że zapewni zapas na kolejnych 70 lat. Teraz należy ją tylko odpowiednio spożytkować i zatroszczyć się o jej ochronę.

– Odkrycie daje nadzieję dla nękanego przez suszę regionu – mówi Judi Wakhungu, kenijska Minister Środowiska.

Sporo wody w Afryce

Pokłady wody, znajdujące się w pięciu warstwach wodonośnych pod powierzchnią ziemi zostały znalezione przy wykorzystaniu satelitów i radarów. Narazie nie wiadomo dokładanie, jaka jest jej ilość, ponieważ zbadane zostały zaledwie dwie warstwy. Jednak szacunki wskazują na 250 mld metrów sześciennych. Należy przy tym dodać, że roczne zużycie wody w Kenii sięga około 3,4 mld metrów sześciennych.Nie jest to na pewno ilość, która całkowicie rozwiąże problem braku wody w Afryce, ale w dużym stopniu pomoże przetrzymać suszę.

To nie pierwsze tego typu odkrycie. W zeszłym roku brytyjscy naukowcy znaleźli ogromne rezerwuary wody w Namibii i stworzyli ich mapę. Okazało się, że w Afryce jest sporo wody, ale problemem jest jej wydobycie. Trudno tego dokonać bez zachwiania równowagi ekologicznej.

Rozsądne wykorzystanie

– To nowo odkryte bogactwo otwiera drzwi ku bardziej zamożnej przyszłości dla ludu Turkany, ale i całego narodu. Teraz musimy zastanowić się nad tym, w jaki sposób odpowiedzialnie eksplorować zasoby i jak można zachować je dla przyszłych pokoleń – dodała Wakhungu.

Odkrycie zostało ogłoszone przez minister Wakhungu na jednym ze spotkań UNESCO.

Źródło: BBC, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating