Tysiące widzów obserwowały koniec historycznej elektrowni w Kent. Trzy wielkie wieże chłodnicze i jeden komin runęły po serii kontrolowanych eksplozji. Były to ostatnie elementy dużej elektrowni w Richborough, w miejsce której ma powstać park energii odnawialnej.

Trzy wieże chłodnicze miały po 97 metrów wysokości. Wraz z nimi wyburzono pojedynczy komin, wysoki na 127 metrów. Wcześniej usunięto pozostałe budynki elektrowni.

Kontrolowane wysadzenie budowli oglądały tysiące ludzi. Od odpalenia pierwszego ładunku do runięcia komina upłynęło mniej niż minutę.

Nowe w miejsce starego

Siłownia w Richborough zaczęła działać w 1962 roku. Początkowo opalano ją węglem z pobliskich kopalni w Kent. Później przystosowano ją do spalania ropy. Siłownia zakończyła działalność w 1996 roku. Od tego czasu stopniowo ją demontowano. Najdłużej stały wieże chłodnicze i komin, które przez pięć dekad były stałym elementem krajobrazu.

Po wyburzeniu resztek elektrowni, w jej miejscu ma powstać park energii odnawialnej, składający się głównie z elektrowni na biomasę. Nowe siłownie wykorzystają istniejącą sieć energetyczną, zbudowaną dla starej elektrowni.

 

Źródło: kentnews.co.uk, BBC News, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating