Naukowcy odkryli podwodne jezioro w wodach Zatoki Meksykańskiej. Zbiornik znajduje się na dnie akwenu i jest wypełniony niebezpieczną substancją. Każdy, kto zanurzy się w tajemniczym jeziorze, będzie cierpiał okropne męki.

kilometr-pod-woda-na-dnie-zatoki-meksykanskiej-odkryto-toksyczne-solankowe-jezioro-jacuzzi-rozpaczy-1

Zbiornik, okrzyknięty mianem „Jacuzzi Rozpaczy„, zbadał Erik Cordes, profesor biologii z amerykańskiej uczelni Temple University, a wyniki opracowania opublikowano w czasopiśmie Oceanography.

Corde, który na co dzień bada korale głębinowe, odkrył niezwykłe podwodne jezioro w 2014 roku, dzięki zdalnie sterowanemu podwodnemu robotowi Hercules. Rok później została zorganizowana wyprawa Nautilus, podczas której Corde wraz dwoma osobami postanowił bliżej przyjrzeć się niesamowitemu zjawisku i zszedł na dno Zatoki Meksykańskiej w statku załogowym Alvin.

kilometr-pod-woda-na-dnie-zatoki-meksykanskiej-odkryto-toksyczne-solankowe-jezioro-jacuzzi-rozpaczy-4

„Miejsce nie z tego świata”

– To była jedna z najbardziej niesamowitych rzeczy w głębinach. Schodzisz na dno oceanu i patrzysz na jezioro lub płynącą rzekę. Wydaje ci się, że to miejsce nie z tego świata – mówi Cordes.

Podwodne jezioro o średnicy około 30 m i głębokości ponad 3,5 m, znajduje się około 1005 metrów pod taflą Zatoki Meksykańskiej. Zbiornik jest wypełniony bardzo słoną wodą o dużej gęstości. Jest ona około pięć razy bardziej słona, od wody otaczającej basen, przez co osadza się na dnie.

kilometr-pod-woda-na-dnie-zatoki-meksykanskiej-odkryto-toksyczne-solankowe-jezioro-jacuzzi-rozpaczy-2

Ogromne niebezpieczeństwo

Wiadomo, że w „jeziorze” są bardzo toksyczne, wysokie stężenia metanu i siarczku wodoru, przez co znajdująca się w nim woda nie może wymieszać się z tą spoza zbiornika.

kilometr-pod-woda-na-dnie-zatoki-meksykanskiej-odkryto-toksyczne-solankowe-jezioro-jacuzzi-rozpaczy-6

Toksyczna zawartość podwodnego basenu solankowego może być śmiertelnie niebezpieczna dla ludzi i stworzeń, którzy się w nim znajdą. Świadczą o tym liczne szkielety krabów głębinowych, które zawędrowały do zbiornika w poszukiwaniu pożywienia. Według naukowców, w tak trudnych warunkach mogą przeżyć jedynie bakterie, wieloszczety (bezkręgowce morskie) i krewetki.

kilometr-pod-woda-na-dnie-zatoki-meksykanskiej-odkryto-toksyczne-solankowe-jezioro-jacuzzi-rozpaczy-5

Nieświadome zagrożenia

Jak poinformował Scott Wankel, biogeochemik z ośrodka badawczego Woods Hole Oceanographic Institution, solanka w „Jacuzzi Rozpaczy” ma temperaturę około 18 st. C, a otaczająca ją woda Zatoki Meksykańskiej – prawie 4 st. C. Właśnie przez to ciepło, w kierunku basenu kierują się nieświadome zagrożenia morskie stworzenia.

– [Zbiornik] jest ciepły, ale bardzo słony – mówi Wankel. – Gdy [zwierzęta] tam wchodzą, umierają, marynują się i są zakonserwowane – dodaje badacz.

kilometr-pod-woda-na-dnie-zatoki-meksykanskiej-odkryto-toksyczne-solankowe-jezioro-jacuzzi-rozpaczy-3

Choć „jezioro” jest śmiertelnie niebezpieczne, dla naukowców stanowi doskonałe pole do badań. Mogą w ten sposób  m.in. sprawdzić, w jaki sposób niektóre organizmy są zdolne do przetrwania w tak ekstremalnych środowiskach.

– Wiele osób patrząc na tak ekstremalne siedliska na Ziemi, może uważać je za coś, co możemy odkryć udając się na inne planety – mówi Cordes.

 
0 0 vote
Article Rating