W Finlandii po rekordowo ciepłym grudniu, temperatura spadła wyjątkowo nisko. Termometry w środę rano wskazały w miejscowości Kittilä -38,1 st. C.

 Mróz

We wtorek w Sodankyla słupki rtęci spadły do 31,4 kreski poniżej 0. Lokalni meteorolodzy informują, że wartości mogą spaść poniżej -40 st. C. Jeśli tak się stanie, to niewykluczone, że będzie to pierwszy raz od 1999 roku. Najniższa temperatura, jaką odnotowano do tej pory w Finlandii to -51,5 st. C.

Dla całego kraju zostały wydane ostrzeżenia meteorologiczne żółtego, najniższego stopnia.

Temperatura w Finlandii o godz. 10 naszego czasu (Finnish Meteorological Institute)

Temperatura w Finlandii o godz. 10 naszego czasu (Finnish Meteorological Institute)

Utrudnienia komunikacyjne

Niska temperatura przyczyniła się do wielu utrudnień, zwłaszcza na drogach. Okazuje się, że największym problemem w mroźne dni, były rozładowane akumulatory i zamarznięte paliwo.

Z powodu zimna cierpią również pasażerowie kolei. Według dostępnych informacji, 20 pociągów dalekobieżnych odjechało z dużym opóźnieniem. Trzy z nich ponad 3-godzinnym, a powodem były usterki wywołane mrozem.

Lokalni meteorolodzy prognozują, że tak niska temperatura utrzyma się do piątku.

 

Gwałtowna zmiana pogody

Kilka tygodni wcześniej, w Finlandii padały rekordy ciepła. 19 grudnia w Kokemaki, w zachodniej części kraju, termometry wskazały 11,2 st. C. Dwucyfrowe wartości padły również w miastach: Kaarina, Vithi, Lohja, Espoo i Helsinkach. Nie w całej jednak Finlandii było tak ciepło. W Laponii słupki rtęci wskazywały wartości poniżej 0 st. C.

 

Źródło: finlandtimes.fi, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating