Najpierw straszyli w Stanach Zjednoczonych, teraz dotarli na Wyspy Brytyjskie. Tamtejsza policja wydała ostrzeżenie przed żartownisiami, którzy na ulicach pojawiają się w strojach przerażających klaunów. Poinformowała, że w ostatnim czasie dostała wiele zgłoszeń.

klauny-zaczynaja-straszyc-ludzi-w-kolejnych-panstwach-biegaja-z-nozami-za-dziecmi-6

Brytyjska policja poinformowała, że w ostatnim czasie dostała dziesiątki zgłoszeń dotyczących „klaunów-zabójców”, którzy grasowali po ulicach. Wielu z nich miało przy sobie noże i zachowywało się podejrzanie lub goniło ludzi, często małe dzieci.

– Sądzimy, że to część znacznie większej akcji, która zdobyła dużą popularność w Stanach Zjednoczonych i części Wielkiej Brytanii – powiedział sierżant Mel Sutherland z policji w Durham w północnej Anglii.

klauny-zaczynaja-straszyc-ludzi-w-kolejnych-panstwach-biegaja-z-nozami-za-dziecmi-2

Klauni zaczęli pojawiać się na ulicach w sierpniu w Greenville (Południowa Karolina). Wówczas policja informowała, że stali oni bez słowa na poboczach i próbowali zwabić dzieci workami wypchanymi gotówką i zielonymi laserami do lasu.

Podobne akcje pojawiły się także w Australii i Nowej Zelandii.

klauny-zaczynaja-straszyc-ludzi-w-kolejnych-panstwach-biegaja-z-nozami-za-dziecmi-4

Klaun z nożem

Policja powiedziała, że w wyniku incydentów w Wielkiej Brytanii nikt nie został ranny, ale ludzie najedli się strachu. W Durham czworo dzieci w wieku 11-12 lat było śledzonych przez przerażającego klauna, który był uzbrojony w nóż.

– To alarmujące, że niósł nóż. Jednak nie sądzimy, że chciał zranić dzieci i z tego co wiemy, to część „żartu” – powiedział Sutherland.

klauny-zaczynaja-straszyc-ludzi-w-kolejnych-panstwach-biegaja-z-nozami-za-dziecmi-3

Policja Thames Valley, która operuje na obszarze na zachód od Londynu aż do środkowej Anglii, oświadczyła z kolei w niedzielę, że w ciągu minionych 24 godzin dostała 14 doniesień o przerażających klaunach.

W Clacton-on-Sea za dwiema dziewczynkami szło dwóch klaunów, którzy zaproponowali pójście na przyjęcie urodzinowe. Policja twierdzi, że w ostatnim czasie doszło do co najmniej kilkunastu incydentów.

klauny-zaczynaja-straszyc-ludzi-w-kolejnych-panstwach-biegaja-z-nozami-za-dziecmi-8

Wielka Brytania

Brytyjska policja aresztowała pierwszą osobę w związku ze zjawiskiem zwanym „szaleństwem klaunów”. Ludzie przebrani w kolorowe kostiumy i z maskami klauna straszą przechodniów i dzieci wracające do domu ze szkół. Ten trend przybył do Europy ze Stanów Zjednoczonych. Takich żartownisi widziano już nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także w Niemczech i w Skandynawii.

klauny-zaczynaja-straszyc-ludzi-w-kolejnych-panstwach-biegaja-z-nozami-za-dziecmi-7

Aresztowany w Wielkiej Brytanii 19-latek przebrany za klauna z piłą mechaniczną w dłoni pojawił się na terenie miasteczka studenckiego w Londynie. Został zatrzymany pod zarzutem zakłócenia porządku publicznego.

W ciągu ostatniego tygodnia policja otrzymała kilkanaście zgłoszeń w podobnych sprawach.

Nie chodzi o straszenie ludzi, tylko o udowodnienie sobie i znajomym, że ma się taką śmiałość– powiedział nam jeden ze studentów.

Do najpoważniejszego incydentu doszło przed kilkoma dniami, gdy przestraszona przez klauna kobieta w ciąży przedwcześnie urodziła dziecko.

Jak zawsze takie szaleństwa zaczynają się od pomysłu, potem pojawiają się naśladowcy. W pewnym momencie zjawiskiem zaczynają się interesować media, po czym przychodzi prawdziwa lawina.

klauny-zaczynaja-straszyc-ludzi-w-kolejnych-panstwach-biegaja-z-nozami-za-dziecmi-5

Klauni pojawiają się na ulicach, w nocy na parkingach i stacjach kolejowych. Napastowane są samotne kobiety i dzieci wracające ze szkoły.

Według ekspertów, nie można zabronić nikomu chodzenia po ulicy w stroju klauna, ale jeśli osoba druga z tego powodu czuje się niekomfortowo, stawia to dowcipnisie na granicy prawa. Istnieje jeszcze inny aspekt tej sprawy. W kilku przypadkach doszło do pobicia klaunów przez ich niedoszłe ofiary. Zdaniem policji, przemoc fizyczna, również i w takich przypadkach, nie będzie tolerowana.

klauny-zaczynaja-straszyc-ludzi-w-kolejnych-panstwach-biegaja-z-nozami-za-dziecmi

Źródło: Reuters, tvn24, rmf24

 

0 0 votes
Article Rating