Ubrani w wojskowe mundury mężczyźni otworzyli w piątek ogień na zatłoczonym bazarze w mieście Kokrajhar w stanie Asam na północnym wschodzie Indii. Zabili co najmniej 14 osób, ranili – 18 – poinformowała lokalna policja. O atak władze oskarżają regionalnych separatystów.

Kokrajhar, Indie - Mężczyźni w mundurach zaczęli strzelać do ludzi na zatłoczonym bazarze

Jak wynika z relacji świadków, trzech lub czterech uzbrojonych mężczyzn otworzyło ogień na bazarze oraz rzuciło granaty.

Według szefa policji stanu Asam Mukesha Sahaya, siły bezpieczeństwa zabiły jednego z napastników i rozpoczęły pościg za pozostałymi sprawcami.

Kokrajhar, Indie - Mężczyźni w mundurach zaczęli strzelać do ludzi na zatłoczonym bazarze -3

Jak oświadczyło cytowane przez Reutera źródło w indyjskim MSW, ze wstępnych ustaleń wynika, że za atakiem stoją bojownicy ze zdelegalizowanego separatystycznego Narodowo-Demokratycznego Frontu Bodolandu (NDFB), który walczy w Asamie o niepodległość regionu. Jednak na razie nikt nie przyznał się do przeprowadzenia zamachu.

Kokrajhar, Indie - Mężczyźni w mundurach zaczęli strzelać do ludzi na zatłoczonym bazarze -2

Policja trafiła na ślad prowadzący do ukrywających się niedaleko miejsca zdarzenia partyzantów. Był to atak bojowników i wyślemy z Delhi specjalny zespół, by prowadził dalsze śledztwo– powiedział rozmówca Reutera.

Jak zauważa Reuters, stan Asam to górzysty i zacofany rejon Indii, w którym od lat trwają walki na tle etnicznym. Do starć dochodzi głównie między członkami plemienia Bodo a muzułmanami.

 

Źródło: APA, PAP, rmf24
0 0 vote
Article Rating