Rekord globalnej temperatury został pobity po raz kolejny. Maj 2016 roku był najgorętszy w historii. Należący do NASA ośrodek badawczy Goddard Institute for Space Studies poinformował także, że dobiega końca najcieplejsza wiosna na półkuli północnej.

Upały

14 czerwca w Genewie odbyła się konferencja prasowa, na której David Carlsson ze Światowej Organizacji Meteorologicznej (World Meteorological Organization) poinformował o pobitych rekordach.

Anomalie temperatury w maju 2016

Anomalie temperatury w maju 2016

Rekordowa północna półkula

Temperatury powyżej średniej występowały głównie na wysokich szerokościach geograficznych północnej półkuli. Wiosna (marzec, kwiecień, maj) 2016 roku na tym obszarze była najcieplejsza w historii.

– 370 kolejnych miesięcy było ciepłych lub ponadprzeciętnie ciepłych, co oznacza, że mój syn, który ma 30 lat (360 miesięcy), w swoim życiu nie przeżył miesiąca, który byłby chłodniejszy od średniej. Wszyscy na tej planecie, którzy mają 30 lat i mniej, przez całe życie doświadczyli tylko ciepłych i cieplejszych miesięcy – mówił Carlsson.

Anomalie temperatury podczas wiosny (marzec, kwiecień, maj) 2016

Anomalie temperatury podczas wiosny (marzec, kwiecień, maj) 2016

Cienka pokrywa śnieżna

Wyjątkowo wysoka temperatura sprawiła, że pokrywa śnieżna na północnej półkuli w kwietniu i maju 2016 roku była wyjątkowo cienka. Na konferencji w Genewie Carlsson poinformował, że w 50-letniej historii badań nie była tak niska jak teraz.

 

Źródło: ENEX, NASA, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating