Narodowa Służba Meteorologiczna poinformowała w środę, że w południowej Kalifornii utworzyła się burza tropikalna. Żywioł otrzymał imię Lidia. Burza tropikalna przybiera na sile i przemieszcza się wzdłuż wybrzeża.

Burza Tropikalna Lidia widziana z kosmosu (NASA)

Huragany nękają Amerykę Północną. Po śmiercionośnym Harveyu i niszczycielskiej Irmie, pojawiła się burza tropikalna Lidia. Znajduje się 290 kilometrów na południowy-wschód od Cabo San Lucas w Baja California Sur. Żywioł przesuwa się na północny-zachód  z prędkością 11 km/h.

Meteorolodzy ostrzegają przed silnymi opadami deszczu 150 do 250 l/mkw. i burzami w okolicach: Nayarit, Jalisco i Colima.

Prognozowana droga burzy tropikalnej Lidia

Pierwsze straty

Tropikalna burza Lidia przemieszcza się przez Półwysep Baja California w Meksyku. W ciągu ostatnich kilku godzin żywioł spowodował powodzie i poważnie uszkodził infrastrukturę drogową oraz budynki. Do tej pory lokalne władze ewakuowały setki osób.

W Los Cabos, jednym z najważniejszych miejsc turystycznych w tym kraju, do tej pory nie odnotowano ofiar. Jednak ponad 1400 osób pozostaje w schroniskach, w tym około 200 tysięcy turystów zostało uwięzionych w swoich pokojach.

Wzdłuż wschodniego wybrzeża Los Cabos pojawiły się dodatkowe obawy, że wystąpią powodzie – poinformował Pete Thomas Outdoors.

Sztorm, który przybiera na sile może spowodować zalania przybrzeżnych obszarów. Przewidywane są również wysokie fale i  silne powiewy wiatru.

Siła burzy tropikalnej Lidia

 

Źródło: ENEX, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating