W ostatnich dniach marca będzie można obserwować widoczne na polskim niebie dwie zielone komety, które na początku tego tygodnia przelatywały blisko ZiemiKometa

21 marca Ziemię minęła kometa 252P/LINEAR. Obiekt o rozmiarach ok. 230 metrów przemknął w odległości 5,2 mln km obok naszej planety. Natomiast dzień później kometa P/2016 BA14 o rozmiarze 100 m przeleciała na dystansie 3,5 mln.

Tak wyglądała trajektoria obydwu komet w porównaniu z położeniem Ziemi i Księżyca:

21 i 22 marca dwie komety zbliżyły się do Ziemi

21 i 22 marca dwie komety zbliżyły się do Ziemi

Zielone kule

Dwa ciała niebieskie, zbliżające się do Ziemi w tak krótkim czasie to rzadkość. Kolejna szansa na takie zbliżenie nastąpi dopiero za 150 lat. Dlatego pod koniec miesiąca warto patrzeć w niebo. Komety będą widoczne na naszym niebie.Ich zlokalizowanie nie będzie trudne. Po pierwsze obydwie świecą na zielono. Jest to spowodowane ulatniającym się na ich powierzchni gazem węglowym. W różnych warunkach świeci on na zielono, m.in. podczas jonizacji cząsteczek. Co więcej są bardzo jasne i będzie je można dostrzec gołym okiem.

Jak i gdzie obserwować?

Żeby zaobserwować komety należy wyjść na zewnątrz co najmniej 90 minut przedwschodem słońca i udać się poza miasto.Znajdziemy je między konstelacją Strzelca iSkorpiona.

Planety i gwiazdy pomogą nam zlokalizować komet. 29 marca 252P/LINEAR znajdzie się w jednej linii z Marsem i Saturnem, a 31 marca z Saturnem i gwiazdą Antares (jasna i czerwona gwiazdy w konstelacji Skorpiona). Natomiast 30 marca Księżyc będzie 3stopnie w dolnej prawej części komety.

Źródło: space.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating