Szef MSZ Arabii Saudyjskiej książę Saud ibn Fajsal powiedział, że kryzys wokół Kataru nie będzie rozwiązany bez wyraźnej zmiany polityki władz w Dausze. Arabia Saudyjska oskarża Katar o ingerowanie w wewnętrzne sprawy państw Zatoki Perskiej.

23 listopada 2013 roku państwa wchodzące w skład Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) – Arabia Saudyjska, Bahrajn, Kuwejt, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman – podpisały porozumienie, w którym zobowiązały się m.in. nie ingerować w wewnętrzne sprawy innych krajów Zatoki oraz pracować na rzecz bezpieczeństwa w regionie.

Jednak zdaniem Arabii Saudyjskiej Katar nie stosuje się do treści dokumentu i wyraźnie ingeruje w wewnętrzne sprawy innych państw. Dauha jest oskarżana m.in. o wspieranie Bractwa Muzułmańskiego, które podważa zasadność utrzymywania monarchii dynastycznych w Zatoce Perskiej.

Wycofani ambasadorowie

W związku z tymi oskarżeniami 5 marca Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn wycofały swoich ambasadorów z Kataru.

GCC powstało w 1981 roku w Arabii Saudyjskiej. Celem Rady jest m.in. pogłębianie współpracy między państwami członkowskimi i koordynowanie działań gospodarczych.

Źródło: PAP, tvn24
0 0 vote
Article Rating