Jezioro lawy pojawiło się pierwszy raz od 75 lat w Demokratycznej Republice Kongo w wulkanie Nyamuragira w wierzchołku North Pit Crater. Ponieważ napływająca lawa pojawia się i znika, naukowcy uważają, że w końcu uformuje długotrwałe jezioro.

lava-lake-africa-nyamuragira

Nyamuragira

„Aktualnie jezioro jest bardzo małe i bulgoczące”-powiedział wulkanolog Benoit Smets z Europejskiego Centrum Geodynamiki i Sejsmologii w Luxemburgu. „Lawa znika a następnie ponownie się pojawia, ale jeżeli taka aktywność się utrzyma, to prawdopodobnie będziemy mieć jezioro lawy podobne do tego w Nyiragongo (sąsiedni wulkan) przez kolejne kilka-kilkadziesiąt lat.”

Wulkany Nyamuragira i sąsiedni Nyiragongo są częścią łańcucha wulkanicznego Virunga przy Wschodnim Rowie Afrykańskim, niedaleko jeziora Kivu i granicy DR Kongo z Rwandą. Na Ziemi tylko kilka wulkanów podtrzymuje jezioro lawy przez dziesięciolecia. Ostatnie jezioro w wulkanie Nyamuragira przestało istnieć w 1938 roku w momencie erupcji, w której lawa popłynęła z wierzchołka na odległość ponad 30 kilometrów, aż do jeziora Kivu.
Najnowsze jezioro powstało na dnie 500-metrowego karteru powstałego po tym wydarzeniu.Naukowcy prognozowali pojawienie się jeziora od marca 2012 roku, kiedy ostatnia erupcja Nyamuragira nagle zakończyła się trzęsieniami ziemi i silnymi eksplozjami. Wskutek tego doszło do opróżnienia komory magmowej i zapadnięcia dołu krateru. Pomiędzy 08.11.2011 a marcem 2012 stoki wulkanu zostały zalane 200 milionami metrów sześciennych lawy.Zjawiska te otworzyły nowy szlak w wulkanie dla magmy kierującej się w stronę wierzchołka.

Prognoza powstania jeziora lawy była poparta także zachowaniem wulkanu przy poprzednich erupcjach. Wydaje się, że erupcje Nyamuragira są cykliczne, z wybuchami występującymi coraz wyżej. Na przykład po wyschnięciu jeziora lawy w latach 30-tych erupcje miały miejsce u podstawy wulkanu. Aż do lat 90-tych erupcje były coraz wyżej, przeciskając się przez szczeliny aż do okolic wierzchołka.
„Krater wulkanu Nyamuragira jest często zakryty gęstymi chmurami dwutlenku siarki. Nyamuragira wypuszcza najwięcej tego gazu spośród wszystkich wulkanów na świecie”- powiedział Robin Campion, wulkanolog z Uniwersytetu z Meksyku. Naukowiec uważa, że emisje dwutlenku siarki sugerują, że jezioro lawy uformowało się niedługo po zapadnięciu krateru w 2012 roku. Poziom emisji gazów od początku erupcji w 2011 roku nigdy nie ustał. „Zauważyłem że jest w tym coś dziwnego, ponieważ poziom emisji gazu był cały czas bardzo wysoki. Powstanie jeziora lawy było jedynym logicznym wyjaśnieniem”-dodał.Robin Campion opublikował swoje odkrycie 07.11.2014 w dzienniku Geophysical Research Letters.

Ale wulkanolog Benoit Smets nie zgadza się z twierdzeniem, że jezioro powstało już wtedy. Na początku lipca grupa badaczy (w skład której wchodził B.Smets) wylądowała na wierzchołku krateru i nie odnotowała tam obecności jeziora, a jedynie fontanny ognia.Campion upiera się, że zdjęcia z tej wyprawy pokazują właśnie jezioro lawy z którego lecą fontanny ognia. Dodaje, że z wulkanu Kilulea na Hawajach także tryskały spektakularne fontanny ognia zaraz po tym jak utworzyło się tam jezioro lawy.
Satelity NASA zanotowały wyższe niż wcześniej temperatury nad wulkanem Nyamuragira w kwietniu i czerwcu, ale aktywność zniknęła w sierpniu i pojawiła się ponownie w tym miesiącu. Wierzchołek zaczął świecić na czerwono w nocy w kwietniu i czerwcu, a naukowcy z Goma Volcano Observatory wykryli niezwykłe trzęsienia ziemi typowe dla przemieszczającej się pod ziemią magmy.

Naukowcy będą nadal monitorować wulkan. Z powodu dużej emisji gazów i małej widoczności badacze będą fotografować wulkan podczas przelotu helikopterem.

 

źródło:http://news.discovery.com/earth
Nyamuragira, wulkan, lawa, erupcja, jezioro, Afryka, sejsmologia, Virunga, Kongo, Demokratyczna Republika Kongo, volcano, lava, eruption, lake, Africa, seismology, DR of Congo

 

0 0 votes
Article Rating