Temperatura powierzchni Pacyfiku wróciła do normy. Jak zaznaczają meteorolodzy z Australii, oznacza to koniec trwającego od ponad roku zjawiska El Nino. Przyniosło ono wiele dramatycznych wydarzeń na całym świecie. Teraz prawdopodobnie pojawi się La Nina.

Po El Nino przyjdzie La Nina

Po El Nino przyjdzie La Nina

– Zakończyło się najsilniejsze od prawie 20 lat cykliczne zjawisko pogodowe El Nino – ogłosiła we wtorek australijska agencja meteorologiczna Bureau of Meteorology (BOM).

Według BOM wskaźniki klimatyczne związane z El Nino, które w 2015 roku wskazywały podwyższone poziomy, wróciły do neutralnych wielkości.

Koniec El Nino był do przewidzenia, gdyż wskaźniki klimatyczne w ostatnich miesiącach spadały, ale BOM jest pierwszą dużą agencją meteorologiczną, która to ogłosiła.

Jakie miało skutki?

El Nino było spowodowane utrzymywaniem się ponadprzeciętnej temperatury na powierzchni wody w równikowej strefie Oceanu Spokojnego. W najsilniejszym momencie El Nino temperatura wody była wyższa od średniej o ponad cztery stopnie Celsjusza. Zjawisko wywołało największy od 19 lat wzrost wartości temperatury powierzchni mórz.

Trwające ponad rok zjawisko w różny sposób wpływało na pogodę na całym świecie.

W ciągu ostatnich miesięcy w Ameryce Południowej pojawiały się powodzie – głównie na zachodzie (m.in w Peru). Ulewne deszcze spadły także w Paragwaju, w centralnej części kontynentu, gdzie z zalanych terenów ewakuowano setki tysięcy osób. W Afryce susze doprowadziły do klęski głodu w Etiopii i na Haiti. W Malawi z powodu niedożywienia ucierpiały trzy miliony osób. El Nino wini się także za ogromne pożary w Kanadzie.

 

Nadchodzi La Nina

W Azji przez El Nino wystąpiło mniej opadów niż zwykle, co spowodowało spadek w produkcji pszenicy, oleju palmowego i ryżu w na tym kontynencie. Tamtejsi rolnicy będą teraz czekać na La Ninę, która zwykle przynosi bardziej intensywne opady. Jak szacuje BOM, szanse na wystąpienie tego fenomenu pogodowego wynoszą 50 proc, a jego skutki odczują mieszkańcy wielu regionów na cały świecie.

 

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating