W wyniku pęknięcia rurociągu kanalizacyjnego w Kopenhadze ścieki, które miały trafić do oczyszczalni, trafiają do Morza Bałtyckiego – poinformowała firma kanalizacyjna Novafos. Nie zaleca się kąpieli w pobliżu zrzutu.

W związku z rozszczelnieniem rurociągu w poniedziałek 31 maja o godzinie 22 podjęto decyzję o zrzuceniu ścieków 1,5 km od wybrzeża, do cieśniny Sund w miejscowości Skovshoved na północ od Kopenhagi. Od tego czasu do Morza Bałtyckiego co godzinę trafia 700 metrów sześciennych (700 000 litrów) nieoczyszczonej wody. W ciągu doby jest to prawie 17 tysięcy kubików.

Firma kanalizacyjna Novafos poinformowała w komunikacie prasowym, że „naprawa uszkodzonej rury zajmie 24 godziny”. Rzecznik firmy Arne Kristensen powiedział w wywiadzie dla TV2, że „trudno powiedzieć, kiedy sytuacja wróci do normy”.

Awaria związana jest z budową nowego kolektora ściekowego i prawdopodobnie miała miejsce pod koniec ubiegłego tygodnia, kiedy odkryto obecność ścieków w kanalizacji deszczowej.

Według dokumentów otrzymanych przez TV2 w latach 2014-18 Kopenhaga zrzuciła do Bałtyku 35 mld litrów ścieków, a położona na północ od stolicy gmina Gentofte 10 mld.

W maju 2020 r., na skutek protestów ekologów z Danii i Szwecji, w Kopenhadze zawieszono celowe odprowadzanie 290 mln litrów ścieków. Miało to nastąpić ze względu na konieczność budowy nowego osiedla Nordhavn i budowy nowej kanalizacji. Aktywiści argumentowali, że nieoczyszczona woda bogata w składniki odżywcze przyczyniłaby się do rozkwitu sinic w Morzu Bałtyckim i brudnych plaż.

 

Polska – Poważna awaria oczyszczalni ścieków w Warszawie, co sekundę do Wisły wpadają 3 metry sześcienne ścieków

Polska – Dokładnie po roku wystąpiła kolejna poważna awaria oczyszczalni ścieków w Warszawie, uszkodzeniu uległa rura przesyłowa, co sekundę do Wisły wpadają 3 metry sześcienne ścieków

 

 

Źródło: newsbeezer.com, https://ctwatch.dk/nyheder/vand/article13020676.ece, https://www.tv2lorry.dk/koebenhavn/700000-liter-urenset-spildevand-fosser-nu-ud-i-oeresund-hver-time-efter-kaos-laek
0 0 votes
Article Rating