Marzy Ci się afrykańskie ciepło? Wybierz się do Hiszpanii. Tam temperatura za dnia dochodzi miejscami do 43 st. C. Synoptycy zapowiadają, że skwar pozostanie w tym kraju przynajmniej do początku lipca.

Temperatura

Pierwsza letnia fala upałów w Hiszpanii zostawiła już po sobie piętno. W niedzielę 28 czerwca w centralnej i południowej Hiszpanii pogoda była nie do zniesienia. W Kordobie odnotowano temperaturę dochodzącą do 43,5 st. C. Lokalni synoptycy podkreślają, że do czerwcowego rekordu jeszcze trochę brakuje, ponieważ wynosi on 45 st. C. Należy on do 27 czerwca 1965 roku.

W miejscowości Andujar i Merida temperatura doszła do 42,5 st. C. Ponadto w całej Andaluzji minimalną temperaturę, jaką zanotowano wyniosła 21 st. C. W Murcji maksymalna temperatura sięgnęła 41,5 st. C. Temperaturę dochodzącą do 40 st. C odnotowano w niedzielę także w Madrycie i Seragossie.

 

Chłodniejsze Wybrzeże

Temperatura poniżej 40 st. C panowała m.in. w południowo-zachodniej Hiszpanii. Nawet w nadbrzeżnych miejscowościach, które pozostają pod wpływem chłodzącej bryzy Morza Śródziemnego, zanotowano bardzo wysokie wartości temperatury powietrza. W Alicante w najcieplejszym momencie dnia było 37,9 st. C.

 

Skwar w sobotę

W sobotę 27 czerwca w wielu regionach słupki rtęci przekroczyły 40 stopni Celsjusza. Nieznośnie gorąco było w centrum prowincji Walencja we wschodniej części kraju. W miejscowościach Xàtiva i Ontinyent w sobotę o poranku termometry pokazywały 24 stopnie. Z biegiem dnia temperatura podniosła się niemal o 20 st. C.

 

Wydano ostrzeżenia

W Hiszpanii nadal obowiązują ostrzeżenia Państwowej Agencji Meteorologicznej AEMET, którzy alarmują przed upałem. W poniedziałek 29 czerwca w połowie kraju występuje drugi stopień zagrożenia (pomarańczowy alert). Taka sytuacja jest przede wszystkim w centralnej i południowej części kraju. W prowincji Kordoba w Andaluzji obowiązuje nawet alarm trzeciego stopnia (czerwony alert). Według zapowiedzi miejscowych synoptyków we wtorek 30 czerwca temperatura powietrza nieco spadnie, a ostrzeżenie będzie obowiązywało w centrum kraju oraz lokalnie na północnym wschodzie. Z kolei pierwszy dzień lipca upalny będzie jedynie w północno- wschodniej Hiszpanii oraz lokalnie w centrum.

Drugi stopień zagrożenia upałem obowiązuje w wielu regionach Hiszpanii od piątku 26 czerwca.

 

Zapełnione plaże

W regionach, gdzie temperatura jest znośna, mieszkańcy zażywają zarówno morskich, jak i słonecznych kąpieli. Taka sytuacja w sobotę panowała m.in. w prowincji Asturia w północnej części Hiszpanii, gdzie miejskie plaże wypełniły się po brzegi. Temperatura w tej części Hiszpanii tylko miejscami przekroczyła 30 stopni Celsjusza.

– Najbardziej chodliwym towarem jest woda i inne napoje. Sprzedajemy także więcej niż zazwyczaj lodów – mówili handlarze pracujący na miejskich plażach.

 

Niebezpieczny upał

Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia apeluje do mieszkańców i turystów o zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa. Zaleca się, by jak najmniej przebywać na świeżym powietrzu, szczególnie w godzinach południowych.

 

Źródło: aemet.es, lne.es, lasprovincias.es, abc.es, tvnmeteo
0 0 vote
Article Rating