Korea Północna ostrzega świat przed próbą przechwycenia rakiety z satelitą, którą Phenian zamierza w najbliższym czasie wystrzelić na orbitę aby uczcić 100. rocznicę urodzin Kim Ir Sena. „Niewyobrażalna i najbardziej dotkliwa kara” grozi państwu, które spróbuje ingerować w proces wyniesienia satelity. Dla podkreślenia wagi tych słów, Phenian pokazał film z ćwiczeń wojskowych z udziałem Kim Dzong Una.

– Ktokolwiek przechwyci satelitę Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej lub zbierze elementy pozostałe po wystrzeleniu spotka się z natychmiastową, stanowczą i bezlitosną karą ze strony naszego państwa. Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna wymierzy niewyobrażalną i najbardziej dotkliwą karę wrogowi, jeśli ten wystrzeli w niebo nad naszym państwem – takiej treści oświadczenie odczytano w państwowej telewizji KRT.

Sporna rakieta

16 marca Korea Północna zapowiedziała, że między 12 a 16 kwietnia wystrzeli rakietę nośną, by umieścić na orbicie okołoziemskiej sztucznego satelitę Kwangmyongsong-3. Start ma uczcić 100. rocznicę urodzin Kim Ir Sena, przypadającą w połowie kwietnia.

Rakieta nośna satelity Kwangmyongsong to w istocie pocisk balistyczny dalekiego zasięgu, nazywany poza Koreą Północną Taepodong. Dlatego USA, Japonia i Korea Południowa twierdzą, że w ten sposób Phenian złamie moratorium na próby rakietowe, a samo wystrzelenie może być testem wojskowym.

Kim wśród uradowanych żołnierzy

Także w piątek północnokoreańska telewizja wyemitowała nowe nagranie, na którym widać Kim Dzong Una podczas inspekcji ćwiczeń wojskowych, które przeprowadzono w marcu. Na wideo widzimy, jak przywódca państwa wydaje rozkazy i wizytuje morskie bazy wojskowe, w tym tą w Panmundżon, w strefie zdemillitaryzowanej.

 

Źródło: Reuters, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating