Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un jest „w ciężkim stanie” po przebytej operacji serca – podała we wtorek stacja CNN, powołując się na anonimowe źródło w amerykańskiej administracji. Doniesieniom tym zaprzeczyły władze w Seulu oraz chiński wywiad.

Kim Dzong Un obserwujący test rakietowy
KCNA

Kim Dzong Un nie pojawił się 15 kwietnia na państwowych uroczystościach z okazji urodzin swojego dziadka i założyciela Korei Północnej Kim Ir Sena. To jedno z najważniejszych wydarzeń w KRLD w ciągu roku. Nie zdarzyło się wcześniej, by Kim nie był na nim obecny – zauważa BBC. Jego absencja wywołała spekulacje i plotki.

 

Gdzie jest Kim?

Dyktator po raz ostatni był pokazywany w państwowych mediach 12 kwietnia. Opublikowano wówczas jego zdjęcia z bazy lotniczej, na których ogląda grupę samolotów szturmowych. Jak pisze BBC, na fotografiach był – jak zwykle – w nienagannej formie i dobrym humorze.

Z informacji północnokoreańskich mediów wiadomo, że dzień wcześniej Kim przewodniczył ważnemu spotkaniu politycznemu. Od tamtej pory go nie widziano – zaznacza brytyjski nadawca. Jak dodaje, północnokoreańska prasa nie wspomniała także o obecności przywódcy kraju podczas próby rakietowej przeprowadzonej w zeszłym tygodniu, choć zwykle po tego typu testach publikowane są zdjęcia dyktatora z poligonu.

Jak podkreśla BBC, raportowanie wydarzeń z jednego z najbardziej odizolowanych państw świata jest szczególnie trudne, dlatego większość spekulacji wysnuwa się na podstawie „odstępstw od precedensu”. Po tym, jak KRLD zamknęła swoje granice w odpowiedzi na pandemię COVID-19, śledzenie sytuacji w tym kraju stało się jeszcze trudniejsze – dodaje.

 

Doniesienia o chorobie dyktatora

Doniesienia o złym stanie zdrowia Kim Dzong Una pojawiły się we wtorek na stronie internetowej prowadzonej przez uciekinierów z Korei Północnej – Daily NK.

Portal powołuje się na anonimowe źródło, według którego przywódca KRLD od sierpnia zeszłego roku zmagał się z problemami sercowo-naczyniowymi. Jak twierdzi informator, stan zdrowia Kima „pogorszył się po wielokrotnych wyprawach na górę Paektu” – jeden z symboli rządzącej dynastii (to tam miał się urodzić Kim Dzong Il i to stamtąd ponoć jego ojciec Kim Ir Sen dowodził armią partyzantów, walczących z Japończykami).

Niedługo później wiadomość o złym stanie zdrowia koreańskiego przywódcy, opartą na doniesieniach Daily NK, opublikowały inne międzynarodowe media. Pojawiły się też informacje, że sprawie przyglądają się wywiady Korei Południowej oraz Stanów Zjednoczonych.

We wtorek stacja CNN podała, powołując się na anonimowego przedstawiciela rządu USA, że Kim Dzong Un znajduje się „w stanie krytycznym” po przebytej operacji serca. Jak podaje agencja Reutera, rząd w Seulu oraz źródła w chińskim wywiadzie twierdzą jednak, że nie jest to prawdą. Rzecznik południowokoreańskiego rządu stwierdził też we wtorek, że kraj nie odnotował żadnych podejrzanej lub nadzwyczajnej aktywności za północną granicą.

BBC podkreśla, że choć zaprzeczono informacjom o „poważnym stanie” koreańskiego dyktatora, nikt nie podważył doniesień o przebytej przez niego operacji serca. Jednocześnie nie zostały one wprost potwierdzone.

Zdaniem cytowanego przez agencję AP eksperta Czeong Seong-Czanga, ewentualne problemy zdrowotne Kima nie wiązałyby się z poważnymi zawirowaniami w Pjongjangu, bo i tak w ostatnim czasie coraz większe wpływy przejmowała siostra dyktatora Kim Jo Dzong.

 

 

ŹródłoBBC, CNN, PAP
0 0 votes
Article Rating