Wykonane z satelity najnowsze zdjęcia północnokoreańskiego kompleksu nuklearnego Jongbion niezbicie pokazują, że Phenian w ostatnich miesiącach rozbudowywał ten ośrodek – donosi w środę brytyjski dziennik „Guardian”.

Amerykański pozarządowy Institute of Science and International Security (Isis) twierdzi, na podstawie wykonanych we wrześniu ubiegłego roku i 3 lutego tego roku fotografii satelitarnych, że Phenian dokonał postępu w swoim programie nuklearnym.

 

Jak twierdzi analityk Paul Brannan z Isis, budynek w którym znajduje się turbina reaktora, którzy we wrześniu wciąż jeszcze był w konstrukcji, na fotografii sprzed miesiąca wygląda na ukończony.

Najnowszą fotografię wykonano nad Jongbion 3 lutego, to jest prawie na miesiąc przed tym, gdy Korea Północna zgodziła się zamrozić swój program jądrowy w zamian za pomoc żywnościową USA. Nie jest do końca jasne, jak sytuacja w ośrodku wygląda w ostatnich dniach.

By produkować elektryczność?

Korea Północna utrzymuje, że reaktor w Jongbion ma na celu generowanie energii elektrycznej i dwaj amerykańscy naukowcy, którym w 2010 roku pozwolono zwiedzić kompleks i którzy widzieli ostatnie zdjęcia stwierdzili, że najprawdopodobniej tak właśnie jest.

Część ekspertów obawia się jednak, że reaktor może służyć też do produkcji plutonu potrzebnego do budowy bomb atomowych.

Odstąpią od budowy broni jądrowej?

Do tej pory Korea Północna przeprowadziła dwa testy broni jądrowej – w 2006 i 2009 roku. Ubiegłotygodniowe porozumienie przedstawicieli USA i Korei daje nadzieję na to, że Phenian odstąpi od rozwoju swojego programu nakierowanego na budowę broni masowej zagłady w zamian za znaczącą pomoc od USA – pisze „Gaurdian”.

Zgodnie z umową Korea Północna ma zatrzymać wzbogacanie uranu w Jongbion, wpuścić na teren kompleksu inspektorów ONZ oraz zawiesić testy rakiet dalekiego zasięgu.

 

Źródło: Guardian, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating