Osiągamy postępy w pracach nad wzbogacaniem uranu i budową reaktora lekkowodnego – oświadczył Phenian, podkreślając, że nie zaakceptuje żądań USA, które domagają się od Korei Północnej wstrzymania programu nuklearnego.”Budowa eksperymentalnego reaktora i produkcja nisko wzbogacanego uranu postępują dość szybko” – podkreślił rzecznik północnokoreańskiego MSZ.

Zaznaczył, że Phenian odrzuca żądanie, stawiane przez USA i ich sojuszników, dotyczące zamknięcia zakładów wzbogacania uranu. „Prawo do pokojowego wykorzystywania energii nuklearnej jest kluczową kwestią suwerenności i rozwoju” Korei Północnej – oświadczył w środę rzecznik, cytowany przez oficjalną agencję KCNA i dodał, że w tym obszarze niemożliwe jest „jakiekolwiek ustępstwo czy kompromis”.

Zamknięcie zakładów wzbogacania uranu to warunek wstępny powrotu do rozmów sześciostronnych, z udziałem obu państw koreańskich, USA, Chin, Rosji i Japonii. Celem rokowań, przerwanych w 2008 roku, jest przekonanie Korei Północnej do rezygnacji z programu nuklearnego w zamian za pomoc gospodarczą.

Pod koniec 2010 roku Phenian ujawnił nieznane do tej pory instalacje do wzbogacania uranu w ośrodku w Jongbion. Eksperci zwracali uwagę, że zakłady te nie są raczej wykorzystywane w celach wojskowych, ale uran wzbogacony do pewnego poziomu może posłużyć do produkcji broni atomowej.

 

Źródło: tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating