Na zdjęciach satelitarnych widać, że powodzie w Korei Północnej mogły uszkodzić przepompownie, które są częścią Ośrodka Badań Jądrowych w Jongbjon, głównej nuklearnej placówki w kraju – poinformował amerykański think tank 38 North.

Ośrodek Badań Jądrowych w Jongbjon przed powodzią
Reuters

Na Półwyspie Koreańskim od kilkudziesięciu dni pada obfity deszcz, który wywołuje powodzie i osuwiska. Zginęło już kilkadziesiąt osób, wiele zostało rannych. Pogoda spowodowała duże straty zarówno w Korei Południowej, jak i w Północnej.

 

Amerykański think tank: powódź mogła uszkodzić przepompownie w kompleksie nuklearnym

Amerykański think tank 38 North, który zajmuje się monitorowaniem sytuacji w Korei Północnej, przeanalizował satelitarne zdjęcia Ośrodka Badań Jądrowych w Jongbjon, pochodzące z okresu między 6 a 11 sierpnia. Jak pisze Reuters, ośrodek ten ma kluczowe znaczenie w programie produkcji północnokoreańskiej broni jądrowej.

Eksperci twierdzą, że powódź mogła uszkodzić elementy przepompowni połączonych z placówką nuklearną. Na tej podstawie stwierdzili, że północnokoreański kompleks jest podatny na ekstremalną pogodę. „Pompy i rurociągi w przepompowniach to najbardziej wrażliwy punkt. Jeśli reaktory byłyby włączone i wystąpiłby problem z ich chłodzeniem, musiałyby zostać natychmiastowo wyłączone” – podał Reuters, cytując fragment raportu.

Reaktor o mocy 5 megawatów – który prawdopodobnie jest wykorzystywany do wytwarzania plutonu używanego przy produkcji broni – wygląda na nieużywany od jakiegoś czasu. Drugi – eksperymentalny reaktor wodny – jeszcze nie zaczął pracować – twierdzą eksperci 38 North. Zaznaczają jednak, że podobna powódź w przyszłości najprawdopodobniej wymusiłaby wyłączenie reaktorów.

Północnokoreańskie media państwowe nie poinformowały dotychczas o jakimkolwiek uszkodzeniu kompleksu w Jongbjon.

Ośrodek Badań Jądrowych w Jongbjon po powodzi
Reuters

Ośrodek Badań Jądrowych w Jongbjon

Centrum w Jongbjon jest zlokalizowane przy rzece Kuryong, około 100 kilometrów na północ od Pjongjangu, stolicy kraju. W kompleksie tym znajdują się między innymi reaktory nuklearne i placówki, w których wzbogaca się uran.

Położenie ośrodka badań jądrowych w Jongbjon, Korea Północna
Google Maps

ŹródłoReuters
0 0 votes
Article Rating