Korea Północna przetestowała w ubiegłym tygodniu rakietę krótkiego zasięgu typu KN-06 ziemia-powietrze, którą odpalono z zachodniego wybrzeża kraju – poinformował przedstawiciel Korei Południowej. Sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest znów napięta, a pokojowe rozmowy nie mogą dojść do skutku.

Agencja AP poinformowała w środę, że Phenian regularnie przeprowadza testy rakiet krótkiego zasięgu. Według źródeł w Seulu, Północ przeprowadzała takie testy już w zeszłym roku.

W piątek Korea Płn. zagroziła Korei Płd. zbrojnym odwetem w związku z wykorzystywaniem przez południowokoreańskich żołnierzy do ćwiczeń strzeleckich fotografii przywódców Korei Płn.

– Na Półwyspie Koreańskim utrzymuje się znowu napięcie – podkreśla AP. Planowane od dawna rozmowy, które miałyby na celu zmniejszenie tarć między Północą a Południem nie dochodzą do skutku.

Nie chcą przyznać się do ostrzału

Seul uzależnia swą zgodę na podjęcie rozmów z Phenianem od uzyskania przeprosin za dwa ubiegłoroczne incydenty zbrojne, w których zginęło łącznie 50 obywateli południowokoreańskich – zatopienie korwety Cheonan w rezultacie ataku torpedowego oraz ostrzelanie wyspy Yeonpyeong przez ciężką artylerię.

Korea Północna twierdzi, że nie ponosi odpowiedzialności za zatonięcie korwety, a ostrzał wyspy sprowokowała Korea Południowa, otwierając w ramach ćwiczeń ogień artyleryjski na sporny akwen morski.

Państwa koreańskie do dziś nie podpisały układu pokojowego po wojnie z lat 1950-1953.

 

Źródło: tvn24.pl

0 0 votes
Article Rating