Korea Północna wystrzeliła niezidentyfikowany pocisk, który przeleciał nad północną Japonią i spadł do morza – poinformował rząd Japonii. To pierwszy raz, kiedy pocisk wystrzelony przez Koreę Północną przelatuje nad Japonią.

Pocisk przeleciał nad japońskim terytorium ok. godz. 6 rano lokalnego czasu (godz. 22 w Polsce). Według południowokoreańskiego wywiadu pocisk, którego typu nie ustalono, został wystrzelony z poligonu w pobliżu Pjongjangu. W czasie lotu pocisku władze Japonii wzywały mieszkańców północnej Japonii, aby „podjęli środki ostrożności”, ale ostatecznie pocisk nie spowodował żadnych szkód.

Japonia nie zdecydowała się na zestrzelenie pocisku, który spadł do morza ponad tysiąc kilometrów na wschód od wyspy Hokkaido i rozpadł się na trzy części. Jednak po tym zdarzeniu premier Japonii Shinzo Abe zapowiedział, że Japonia podejmie „najwyższy wysiłek” w celu obrony swoich obywateli.

 

Korea Północna ma coraz lepszą broń

Od 2014 r. Korea Północna pod rządami Kim Dżong Una przyspieszyła program rakietowy, pokonując w kilkudziesięciu próbach kolejne technologiczne przeszkody. Efektem jest rakieta Hwasong-12, a także jej bardziej zaawansowany model Hwasong-14, w której zasięgu prawdopodobnie byłby Nowy Jork. Rok temu Korea przetestowała zaś głowicę jądrową o dwukrotnie większej mocy niż bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę.

Na kolejne próby Korei Północnej stanowczo reaguje prezydent USA Donald Trump, który wielokrotnie groził jej na Twitterze. „Wygrażanie Stanom Zjednoczonym spotka się z ogniem i furią, jakiej świat nie widział” – groził. Jeszcze bardziej rozwścieczyło to Koreę Północną, która na początku sierpnia zagroziła Stanom Zjednoczonym atakiem na Guam, terytorium USA na Pacyfiku, na którym znajdują się bazy wojskowe. Ostatecznie Korea Północna podała, że Kim Dżong Un „zrewidował” swoje plany.

6 sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ na wniosek USA przegłosowała nowe sankcje na Koreę Północną. Krajowi przeżywającemu klęskę nieurodzaju grozi utrata dochodów ze sprzedaży węgla, rudy żelaza i owoców morza, czyli głównych artykułów eksportowych. Nie będzie też mógł finansować budowy rakiet z eksportu swej siły roboczej, bo nałożono na niego limit. Pjongjang nazwał sankcje pogwałceniem suwerenności i zagroził, że Ameryka za to zapłaci.

 

Źródło: wyborcza.pl, http://www.skynews.com.au/news/top-stories/2017/08/29/north-korea-launches-missile-toward-japan.html
0 0 votes
Article Rating