Korea Płn. zakończyła budowę nowego okrętu podwodnego, zdolnego w przyszłości do przenoszenia i wystrzeliwania balistycznych pocisków nuklearnych – poinformowały w niedzielę źródła rządowe Korei Płd. Jednostkę zbudowano w oparciu o starą radziecką technologię.

Wszystkie zdobycze północnokoreańskiej techniki nadzoruje Kim Dzong Un

Wszystkie zdobycze północnokoreańskiej techniki nadzoruje Kim Dzong Un

Reżim w Pjongjangu „zakończył budowę nowego okrętu podwodnego, który powstał na bazie sprowadzonej wcześniej radzieckiej jednostki klasy Golf o napędzie diesla” – poinformowało agencję Yonhap anonimowe źródło rządowe w Seulu. Radziecki okręt podwodny został zbudowany w 1958 roku, a wycofano go ze służby w 1990 roku.

„Nowa jednostka ma 67 metrów długości, 6,6 metrów szerokości i ok. 3 tys. ton wyporności podwodnej” – podały źródła zbliżone do władz południowokoreańskich. Jednocześnie podano, że Korea Północna nie dysponuje jeszcze technologią umożliwiającą zainstalowanie na okręcie pocisków balistycznych i ich wystrzelenie.

Okręty podwodne klasy Golf oryginalnie były wyposażone w pociski balistyczne zasilane paliwem płynnym R-21 (SS-N-5 Serb). Ich zasięg wynosił około 1,4 tys. km i można je było wystrzeliwać spod wody.

Informatorzy agencji Yonhap podkreślają, że Pjongjang od dłuższego czasu prowadzi badania nad pociskami balistycznymi i możliwością ich zainstalowania na pokładach okrętów podwodnych. Zdjęcia satelitarne pokazują, że tego typu prace mogą być prowadzone w stoczni marynarki wojennej w Sinpo na wschodnim wybrzeżu kraju.

„Testy pocisków balistycznych pionowego startu z morza potrwają pewnie jeszcze rok lub dwa” – oceniło anonimowe źródło wojskowe, na które powołuje się Yonhap. Agencja przypomina także, że Korea Północna dysponuje obecnie większą liczbę łodzi podwodnych niż władze w Seulu – szacuje się, że ma ich około 70.

W związku z tym zagrożeniem w Korei Południowej trwają prace nad wprowadzeniem do wyposażenia armii sześciu okrętów podwodnych wyposażonych w pociski balistyczne. Szacuje się, że rozpoczną służbę w 2020 roku.

Oba państwa koreańskie pozostają formalnie w stanie wojny, a dzieląca je linia demarkacyjna należy do najsilniej ufortyfikowanych na świecie. Wojna koreańska (1950-53) zakończyła się bowiem jedynie rozejmem. Dotychczas nie zawarto układu pokojowego.

0 0 votes
Article Rating