Dowództwo południowokoreańskich sił zbrojnych przekazało, że Korea Północna wystrzeliła we wtorek kilka pocisków manewrujących krótkiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego. Niedługo potem północnokoreańskie myśliwce wystrzeliły pociski powietrze-ziemia.

Według komunikatu południowokoreańskiego wojska, pociski zostały wystrzelone nieopodal miasta Munczon w prowincji Kangwon na południu kraju. Według BBC, po pokonaniu około 150 kilometrów wylądowały w Morzu Japońskim, oddzielającym Półwysep Koreański od Japonii.

Jak podała agencja AP, kilkadziesiąt minut potem północnokoreańskie myśliwce wystrzeliły nieznaną liczbę pocisków powietrze-ziemia.

10 kwietnia Kim Dzong Un odwiedził bazę wojskową

Do zdarzenia doszło w 108. rocznicę urodzin założyciela KRL-D Kim Ir Sena. Jest to kolejna z serii prób pocisków rakietowych i artyleryjskich przeprowadzonych przez Pjongjang w ostatnich tygodniach. W tym samym czasie północnokoreański reżim ostro krytykował amerykańskich dyplomatów i sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, oskarżając ich o sabotowanie negocjacji w sprawie programu nuklearnego i rakietowego Korei Północnej.

W niedzielę północnokoreańskie media państwowe podały, że Kim Dzong Un odwiedził 10 kwietnia bazę wojskową i obserwował ćwiczenia.

 

Źródło: PAP, https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-04-14/north-korea-fires-several-short-range-missiles-south-korea-says
0 0 votes
Article Rating