O godzinie 23.30 czasu lokalnego w piątek zegary w Korei Północnej przesunęły się o 30 minut, do północy – podały północnokoreańskie media państwowe, na które powołuje się portal BBC News. Korea Północna przesunęła zegary, by zrównać swój czas z czasem Korei Południowej.

– Przestawienie zegarów jest „pierwszym praktycznym krokiem” do przyspieszenia koreańskiej unifikacji – poinformowała oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

Doszło do tego tydzień po szczycie prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina i przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una w miejscowości Panmundżom po południowej stronie linii demarkacyjnej między państwami koreańskimi. Na szczycie podpisali oni deklarację, w której zapowiedzieli wspólne dążenia do zawarcia formalnego układu pokojowego, kończącego wojnę z lat 50. XX wieku. Zobowiązali się też do zaprzestania „wszelkich wrogich działań przeciwko sobie w każdej dziedzinie”.

Według rzecznika prezydenta Korei Południowej, Jun Jung Czana, w czasie spotkania z Munem Kim określił widok zawieszonych na ścianie w Domu Pokoju w Panmundżomie dwóch zegarów, wskazujących różne godziny, jako „rozdzierający serce”.

Korea Północna i Korea Południowa znajdowały się w osobnych strefach czasowych od 2015 roku, kiedy Pjongjang przesunął swój czas o 30 minut.

 

 

0 0 votes
Article Rating