Korea Południowa nie wyklucza udziału swojego północnego sąsiada w cyberataku na operatora zarządzającego siecią elektrowni atomowych – powiedziały we wtorek agencji Reutera źródła związane ze sprawą. Seul poprosił Stany Zjednoczone o pomoc w śledztwie.

Korea Południowa - Przeprowadzono cyberatak na operatora zarządzającego siecią elektrowni atomowych

 

Korea Hydro and Nuclear Power Co Ltd (KHNP) zarządza 23 reaktorami atomowymi w Korei Południowej. W poniedziałek system komputerowy koncernu został zaatakowany i wykradziono z niego dane. Seul twierdzi, że nie miały większej wartości.

Źródło Reutera w prokuraturze podało, że sam sposób włamania nosi pewne podobieństwa do poprzednich ataków przeprowadzonymi przez północnokoreańskich hakerów.

– Na tym etapie nie możemy wykluczyć udziału Korei Północnej, zważywszy na podobieństwo wzorów złośliwych kodów, ale ich weryfikacja zajmie trochę czasu – powiedział rozmówca. – Nie możemy (wykluczyć udziału Pjongjangu – red.), ale też nie możemy go potwierdzić.

Korea Południowa - Przeprowadzono cyberatak na operatora zarządzającego siecią elektrowni atomowych 2

Haker przyznał się na Twitterze?

Za atak wziął odpowiedzialność jeden z internautów i napisał o tym na Twitterze. Rzekomy haker zażądał zamknięcia trzech starych reaktorów atomowych do czwartku. Miał zaoferować także wykradzione informacje w zamian za pieniądze. Internauta przedstawił się jako szef antyatomowej grupy z siedzibą na Hawajach i oświadczył, że sprzeda dokumenty, jeśli Seul nie spełni jego żądań.

Seul ma nadzieję, że USA pomogą w tej części śledztwa. – Jako że siedziba Twittera znajduje się w Stanach Zjednoczonych, będziemy szukać pomocy ze strony USA w tym śledztwie.

Prezydent: grobowa sytuacja

Prezydent Korei Południowej zabrała we wtorek głos ws. ataku na operatora koreańskiego atomu. Stwierdził, że wyciek danych to „grobowa sytuacja”, która jest niedopuszczalna ze względu na bezpieczeństwo narodowe.

– Elektrownie atomowe są instalacjami bezpieczeństwa pierwszej klasy, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ludzi – miała powiedzieć Park Geun-hye w czasie spotkania z ministrami. – Grobowa sytuacja, która jest nie do zaakceptowania, wystąpiła wtedy, kiedy nie powinno do tego dojść ze względu na bezpieczeństwo narodowe.

South Korea, cyber attack, nuclear power plant, Korea Południowa, cyberatak, elektrownia atomowa.
0 0 votes
Article Rating