Korea Południowa wystrzeliła rakietę, która po raz pierwszy wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę. Tym samym kraj wszedł do klubu azjatyckich potęg kosmicznych. Wcześniejsze dwie próby nie powiodły się. 

Ważąca 140 ton rakieta KSLV-I, zaprojektowana przez Rosjan i Koreańczyków, została wystrzelona o godz. 16.00 lokalnego czasu (godz. 8.00 czasu polskiego) z Centrum Kosmicznego Naro, na południu kraju. Start transmitowały na żywo południowokoreańskie telewizje.

Próby rakietowe z 2009 r. i 2010 r. zakończyły się fiaskiem. Dwie kolejne próby wystrzelenia przez Seul rakiet zostały w ostatnim momencie wstrzymane z powodu problemów technicznych.

Do udanego wystrzelenia doszło półtora miesiąca po przeprowadzeniu próby rakietowej przez rywala Seulu, Koreę Północną. Phenian twierdzi, że próba z 12 grudnia 2012 roku miała charakter pokojowy, ale USA i inne państwa uważają, że był to w istocie zakamuflowany test z bronią rakietową dalekiego zasięgu.

W reakcji na potępienie próby przez Radę Bezpieczeństwa ONZ Korea Północna poinformowała, że planuje przeprowadzać dalsze testy z rakietami dalekiego zasięgu. Phenian mówi też o planowanej trzeciej próbie nuklearnej.

Źródło: wp.pl, PAP
0 0 votes
Article Rating