W odległości 200 kilometrów od wioski olimpijskiej w Pjongczangu podczas zimowych igrzysk zatrzęsła się ziemia.

Około 200 kilometrów od wioski olimpijskiej w Pjongczangu, w miejscowości Pohang w Korei Południowej, zanotowano trzęsienie ziemi na głębokości 10 kilometrów.

Jak poinformowała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS) wstrząsy miały siłę 4,7 w skali Richtera.

Trzęsienie ziemi w Puhong

Olimpijski spokój

Do trzęsienia doszło w nocy czasu lokalnego. W Pjongczangu wstrząsy nie były odczuwalne i władze zapewniają, że sportowcy nie są zagrożeni.

– Wszystkie urządzenia oraz instalacje w Pjongczangu są w stanie wytrzymać wstrząsy o magnitudzie 7, więc zapewniam, że obecnie nic im nie zagraża – poinformował rzecznik organizatorów igrzysk Sung Baik-you.

Wstrząs, który przeszył Pohang, nie był wcale największym problemem, z jakim borykali się organizatorzy igrzysk. Silny wiatr oraz dotkliwie mroźna temperatura stanowią dla sportowców nie lada wyzwanie.

Igrzyska w Pjongczangu potrwają do 25 lutego.

Pohang: władze są zaniepokojone

W nocy po wstrząsie władze miasta Pohang oraz cały sztab reagowania kryzysowego zebrał się, by przedsięwziąć środki zaradcze na wypadek, gdyby sytuacja się powtórzyła. W samym mieście wstrząs uszkodził elewację kilku budynków oraz samochody.

Służby porządkowe w mieście Pohang doniosły o 16 przypadkach uszkodzeń zabudowy miejskiej i zapewniły, że wysłano inspektorów, którzy dokonają przeglądu budynków pod kątem ewentualnych zagrożeń.

Na wypadek wstrząsów wtórnych niektórzy mieszkańcy zdecydowali się przeczekać noc w schronie utworzonym przez władze w gimnazjum Pohang Gonghae. Zapewniono im pożywienie, wodę i ciepłe koce.

Wstrząs w Puhong (źródło: Yonhapnews)

Ranni

Agencja prasowa Korean Taimes poinformowała, że służby otrzymały w sumie 1462 zgłoszenia o zniszczeniach i doniesienia o wstrząsie: 352 w Daegu, 321 w Busanie i 41 w Seulu. Dwanaście zgłoszeń dotarło z prowincji Gangwon, gdzie znajduje się druga wioska olimpijska.

Według koreańskiej agencji prasowej Yonhapnews w wyniku wstrząsu ranionych zostało 20 osób.

Zarówno w hucie stali POSCO, jak i w reaktorze jądrowym KHNP oddelegowani do tego rzecznicy zapewnili, że wstrząs nie spowodował żadnych uszkodzeń.

Wiele osób zdecydowało się przeczekać noc w schronie (PAP/EPA/YONHAP)

 

 

 

Źródło: USGS, PAP, Yonhapnews, Korean Times, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating