Zjednoczone Emiraty Arabskie informują o pierwszym potwierdzonym przypadku koronawirusa (2019-nCoV) w swoim kraju. Łączna liczba przypadków zakażenia na świecie wzrosła do ponad sześciu tysięcy. Liczba zgonów w Chinach wynosi 132. Kolejne kraje ewakuują swoich obywateli z miasta Wuhan. W Japonii już wylądował samolot z pierwszymi obywatelami, a samolot z obywatelami Stanów Zjednoczonych leci w kierunku Alaski.

Zgodnie z informacjami Chińskiej Narodowej Komisji Zdrowotnej, liczba zgonów wywołanych nowym koronawirusem (2019-nCoV) wzrosła do 132. W Chinach jest obecnie 5987 przypadków, a łącznie ponad sześć tysięcy. Nie odnotowano żadnych zgonów poza Chinami.

Chiny przypuszczają, że zakażonych jest ponad 9200 osób, ale te informacje nie zostały jeszcze potwierdzone. Stan 1239 zakażonych wirusem określany jest jako ciężki. Według rosyjskiej agencji prasowej TASS, kwarantannę przechodzi w Chinach około 60 tysięcy ludzi.

Jak podaje agencja Reutera, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich u rodziny, która przyjechała z Wuhanu – miasta będącego ogniskiem koronawirusa – potwierdzono co najmniej jeden przypadek zakażenia. Wszystkie osoby, u których go zdiagnozowano, są w stabilnym stanie i przebywają w szpitalu.

Na świecie potwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem w kilkunastu krajach poza Chinami: w Tajlandii – 14 przypadków; Tajwanie – 8, Malezji – 7, Japonii – 6, Australii – 5; Singapurze, Stanach Zjednoczonych, Francji i Niemczech – po 4; Wietnamie i Korei Południowej – po 2; Nepalu, Kanadzie, Sri Lance, Kambodży i Zjednoczonych Emiratach Arabskich – po 1.

 

British Airways zawiesza loty do i z Chin

Na stronie internetowej linii lotniczych British Airways nie są dostępne w styczniu i lutym żadne połączenia bezpośrednie do Chin. – Przepraszamy za niedogodności, ale bezpieczeństwo naszych klientów i załogi jest zawsze naszym priorytetem – poinformowano w oświadczeniu przesłanym w środę.

 

Koronawirus w Niemczech i Francji

Przypadki koronawirusa odnotowano w dwóch europejskich krajach. W Niemczech potwierdzono cztery przypadki zakażenia. We wtorek wieczorem Bawarskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o trzech kolejnych przypadkach w kraju związkowym Bawaria. Pierwszy odnotowano wieczorem w poniedziałek.

Wszystkie cztery osoby są pracownikami tej samej firmy. Pierwszym przypadkiem był 33-letni mężczyzna z okolic miasta Landsberg am Lech, który 21 stycznia zaraził się podczas szkolenia z koleżanką z Szanghaju – poinformowało Bawarskie Ministerstwo Zdrowia. Trzech pozostałych pacjentów było monitorowanych w izolatce w klinice w Monachium.

– W sumie około 40 pracowników firmy zostało zidentyfikowanych jako potencjalnie bliskie kontakty. Na wszelki wypadek w środę mają zostać przeprowadzone badania – przekazała w oświadczeniu Melanie Huml, minister zdrowia Bawarii.

We wtorek o czwartym potwierdzonym przypadku koronawirusa poinformowały też francuskie władze. Czwarty zakażony to około 80-letni chiński turysta, który został hospitalizowany w Paryżu.

– Jego stan jest poważny – powiedział Jerome Salomon, szef francuskiego Ministerstwa Zdrowia.

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła w Chinach do 106, a w samej prowincji Hubei do 100. Łączna liczba zakażonych osób na świecie wynosi około 4520. Oznacza to, że w ciągu doby wzrosła o prawie dwa tysiące. Nie odnotowano żadnych zgonów poza Chinami.

 

Obywatele USA przejdą badania na Alasce

Na jednym z lotnisk w Tokio w środę rano wylądował samolot z 206 pasażerami z Wuhanu. Samolotem przybyli Japończycy, spośród których większość mieszkała przy targu ryb i owoców morza w Wuhanie, skąd ma pochodzić źródło koronawirusa. Kraj zapowiedział wysłanie kolejnych samolotów w najbliższych godzinach.

We wtorek swoich obywateli z Wuhanu zabrał amerykański samolot. Ma wylądować w środę na Alasce.  Wszyscy pasażerowie mają przejść tam szczegółowe badania. Oddziały zakaźne w szpitalach są gotowe na przyjęcie możliwych pacjentów, jeśli będzie konieczna kwarantanna.

Australia również zamierza ewakuować swoich obywateli. Jak poinformował premier kraju Scott Morrison, władze chcą, aby Australijczycy powracający z Wuhanu byli izolowani na Wyspie Bożego Narodzenia na Oceanie Indyjskim, gdzie przejdą obowiązkową kwarantannę.

Na ewakuację oczekują też Brytyjczycy. Telewizja BBC podała, że część obywateli Wielkiej Brytanii znajdujących się w prowincji Hubei, gdzie położone jest miasto Wuhan, skarży się, ich zdaniem, na zbyt wolne działania brytyjskich władz na rzecz ich ewakuacji.

Samoloty do Chin w celu przeprowadzenia ewakuacji swoich obywateli wyślą też między innymi Francja, Korea Południowa czy Mongolia.

 

Międzynarodowa współpraca

Chińskie władze wyraziły zgodę, aby Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization) wysłała jak najszybciej zespół międzynarodowych ekspertów w celu lepszego zbadania nowego koronawirusa – podała we wtorek Organizacja Narodów Zjednoczonych.

– Rozmowy koncentrowały się na dalszej współpracy w zakresie środków ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa z Wuhan, środkach ochrony zdrowia publicznego w innych miastach i prowincjach, prowadzeniu dalszych badań nad nasileniem się występowania wirusa i zdolnością jego przenoszenia się, dalszej wymianie danych oraz na dzieleniu się przez Chiny materiałem biologicznym z WHO – podała Światowa Organizacja Zdrowia. Podkreśliła w oświadczeniu, że takie wspólne działania mogą przyczynić się do opracowania szczepionek i lepszych metod leczenia.

Po dwudniowej wizycie w Chinach dyrektora generalnego WHO – Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, który spotkał się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem oraz ministrami zdrowia i spraw zagranicznych, stwierdzono, że należy lepiej zrozumieć zdolności wirusa do rozprzestrzeniania się z człowieka na człowieka.

Dyrektor WHO w krótkim czasie może ponownie zebrać Komitet ds. Sytuacji Kryzysowych w razie potrzeby ogłoszenia stanu „światowego pogotowia”.

Stany Zjednoczone rozważają podjęcie nowych kroków mających na celu przeciwdziałanie roznoszenia się koronawirusa – powiedział we wtorek Alex Azar, amerykański sekretarz Departamentu Zdrowia. Pomimo szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa stwierdził, że ryzyko jego rozprzestrzeniania się nie jest do końca jasne. Do tej pory nie odnotowano w Stanach Zjednoczonych przypadku przenoszenie się wirusa z człowieka na człowieka.

Objawy i przyczyny zakażenia koronawirusem (Adam Ziemienowicz/PAP)

Hongkong ogranicza ruch lądowy i lotniczy

Władze Hongkongu ogłosiły we wtorek decyzję o ograniczeniu ruchu pasażerskiego przez granicę z Chinami kontynentalnymi, by zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Od czwartku nieczynne będą wszystkie połączenia kolejowe pomiędzy Hongkongiem a miastami po drugiej stronie granicy. Przejścia graniczne w Sha Tau Kok i Man Kam To będą zamknięte dla ruchu pasażerskiego, choć będą mogły przez nie przejeżdżać ciężarówki z towarem – przekazała szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam.

Wstrzymane będą również niektóre przepływające przez granicę promy, a liczba połączeń lotniczych do miast w Chinach kontynentalnych zostanie stopniowo zmniejszona z okołu 480 do ok. 240 tygodniowo. Otwarte pozostaną między innymi przejścia graniczne w Lowu i Lok Ma Chau, ale liczba przejeżdżających przez nie autobusów zostanie zredukowana.

Lam ogłosiła również, że władze Chin kontynentalnych zgodziły się zawiesić program umożliwiający turystom z kontynentu indywidualne podróże do Hongkongu. W praktyce oznacza to, że do regionu nie będą przyjeżdżać chińscy turyści, ponieważ sprzedaż wycieczek zorganizowanych została już wcześniej wstrzymana w ramach walki z wirusem – zaznacza hongkońska stacja RTHK.

– Wciąż wpuszczane będą jednak osoby podróżujące w celach biznesowych lub w celu spotkania się z rodziną, a także z innych uprawnionych lub humanitarnych powodów – powiedziała Lam.


 

Źródło: PAP, Reuters

 

0 0 votes
Article Rating