Konstruktor załogowych statków kosmicznych Sojuz Jewgienij Mikrin zmarł po zakażeniu koronawirusem. Liczba zainfekowanych SARS-CoV-2 w przedsiębiorstwach przemysłu rakietowego i kosmicznego Rosji pod koniec kwietnia sięgnęła 173. Aktualnych danych nie ma. Łączna liczba zakażonych SARS-CoV-2 w Rosji przekroczyła 165 tysięcy.

64-letni Jewgienij Mikrin leczył się w szpitalu zakaźnym w Kommunarce w Moskwie. 9 kwietnia konstruktor wrócił do stolicy Rosji z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, gdzie – jak przypomniał portal gazeta.ru – uczestniczył w odprawie trzyosobowej załogi statku Sojuz, wysyłanego na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Kilka dni po powrocie z kosmodromu u Mikrina zdiagnozowano zakażenie SARS-CoV-2. „Jego choroba wywołała spekulacje na temat tego, czy mógł zakazić członków załogi ISS. Wiadomo, że konstruktor poleciał do Bajkonuru tym samym samolotem, co szef korporacji Roskosmos Dmitrij Rogozin, który rozmawiał bezpośrednio z kosmonautami i dał im tradycyjnego kopa na szczęście przed wejściem na statek” – napisał dziennik „Moskowskij Komsomolec”.

ISS

„Mikrin brał też udział w spotkaniu specjalnej komisji, która zebrała się przed startem Sojuzu, ale z kosmonautami się nie kontaktował. Przed wylotem do Kazachstanu, konstruktor nie miał żadnych objawów choroby, podobnie, jak inni eksperci Roskosmosu, którzy tam pojechali. Robiono im testy na obecność COVID-19, wyniki, w tym Mikrina, były negatywne” – podała gazeta.ru.

Jewgienij Mikrin pracował w korporacji Energia od 1981 roku – podał Roskosmos
Roskosmos

Jewgienij Mikrin był konstruktorem generalnym statków kosmicznych Sojuz i zastępcą dyrektora rosyjskiej korporacji Energia, gdzie Sojuzy są produkowane. Zmarł we wtorek. „To wielka strata dla przemysłu rakietowego i kosmicznego Rosji i nauki rosyjskiej” – podała w komunikacie korporacja Roskosmos. Jej szef, Dmitrij Rogozin, mówił 30 kwietnia, że liczba osób zakażonych koronawirusem w przedsiębiorstwach rosyjskiego przemysłu rakietowego i kosmicznego wzrosła do 173. Sześć osób zmarło. Aktualnych danych nie ma.

Widok na startującą rakietę Sojuz z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Christina Koch/NASA

Rosja „bardzo zbliżyła się” do Francji i Niemiec

W Rosji, trzecią dobę z rzędu, liczba potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 przekracza 10 tysięcy. W środę agencja Interfax przekazała, że łączna liczba zainfekowanych w kraju wzrosła do 165 929. Zmarło 1537 osób. „Rosja bardzo zbliżyła się do Francji i Niemiec pod względem liczby zakażonych” – skomentowała Interfax.

Radio Echo Moskwy podało, że „Rosja zajmuje obecnie piąte miejsce na świecie pod względem liczby oficjalnie potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem”. „Pomimo wzrostu liczby zakażonych władze rosyjskie dyskutują o planie zniesienia ograniczeń. Odpowiednie zalecenia w środę zostaną przedstawione prezydentowi Władimirowi Putinowi” – dodała rozgłośnia.

Dziennik „Kommiersant” przypomniał, że do 11 maja w Rosji obowiązują dni wolne od pracy. W większości regionów wprowadzono obowiązek samoizolacji mieszkańców. W Moskwie od 15 kwietnia wymagana jest przepustka uprawniająca do podróży samochodem lub transportem miejskim.

 

 

Źródłogazeta.ru, Moskowskij Komsomolec, Interfax, Echo Moskwy, Kommiersant

 

0 0 votes
Article Rating