Naukowcy znaleźli skamieniałości dinozaurów w Luksemburgu. To pierwsze takie odkrycie w tym kraju. Szczątki najprawdopodobniej należą do dwugrzebieniastego jaszczura żyjącego około 200 milionów lat temu na obszarze dzisiejszej Europy. Na ślady tego drapieżnika trafili wcześniej polscy paleontolodzy w Górach Świętokrzyskich.

Kości dinozaura sprzed 200 milionów lat znaleziono w Luksemburgu

Znalezione skamieniałości należą do Dilofozaura (Dilophosaurus wetherilli) – zwanego potocznie dwugrzebieniastym jaszczurem. Około 200 milionów lat temu dinozaury te żyły na obszarze dzisiejszej Europy.

Odkryte szczątki, to ząb i kości palca. Zostały zebrane przez naukowców Roby’ego Haasa i Kurta Meiersa niedaleko miejscowości Mersch.

– Na początku myślałem, że to kawałek drewna. Jednak po oczyszczeniu skamieniałości okazało się, że to ząb. Odkrycie to dowodzi, że dinozaury żyły i umierały na tym obszarze. – relacjonował paleontolog – Roby Haas.

Szczątki drapieżnika

Dyrektor Narodowego Muzeum Historii Natury w Luksemburgu – Alain Faber twierdzi, że paliczek znaleziony przez naukowców należy do drapieżnika.

– To jest mały typ Tyrex. Chodzi na tylnych łapach i ma krótkie ręce. Ten rodzaj dinozaura jest mięsożerny. Musiał mieć ostre zęby i pazury, by wyrywać mięso. My znaleźliśmy jego środkowy, dłuższy palec – powiedział dyrektor.

Odkrycia zostały opublikowane w najnowszym wydaniu naukowego czasopisma „Geologica Belgica”.

Gigantyczny jaszczur w Polsce

Polscy naukowcy również odkryli tropy dilofozaura. Paleontolog Gerard Gierliński natrafił na jego ślady w Górach Świętokrzyskich w okolicy Sołtykowa.

Źródło: ENEX, tm
0 0 votes
Article Rating